Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Zaległe wakacje

  Zaległe wakacje

  W 2012 r. po raz pierwszy można było odebrać niewykorzystane dni wolne w ciągu 9, a nie – jak dotychczas – 3 miesięcy. Warto jednak przypomnieć zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, aby uniknąć potencjalnych konfliktów z podwładnymi.

  Więcej

 • Przygotuj remanent

  Koniec roku zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim dodatkowe prace związane z inwentaryzacją składników majątkowych przedsiębiorcy.

  Więcej

 • Fakultatywne i obowiązkowe zasady fakturowania w 2013 r.

  Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług została skierowana do podpisu prezydenta, w związku z tym od 2013 r. przedsiębiorców będą obowiązywać zmienione zasady fakturowania. Sprawdź, jakie czekają Cię zmiany: fakultatywne i te obowiązkowe.

  Więcej

 • Abolicja składek ZUS bez poprawek

  Abolicja składek ZUS bez poprawek

  Senat bez poprawek przyjął Ustawę z dnia 9 listopada 2012 r. o anulowaniu długów powstałych z tytułu nieopłaconych składek na ZUS osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą.

  Więcej

 • Chorobowe zapłaci ZUS?

  Koszty choroby pracownika od początku i w całości finansowane przez ZUS? Taki projekt zmian w Kodeksie pracy złożyli posłowie Ruchu Palikota.

  Więcej

 • Co zmienia trzecia ustawa deregulacyjna

  Co zmienia trzecia ustawa deregulacyjna

  16 listopada br. Sejm RP przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. trzecia ustawa deregulacyjna). Sprawdź, jakie czekają nas zmiany.

  Więcej

 • ZUS łaskawy, czyli składkowa abolicja

  ZUS łaskawy, czyli składkowa abolicja

  ZUS daruje długi tym przedsiębiorcom, którzy zalegają ze składkami na własne ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenia zdrowotne i na Fundusz Pracy za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

  Więcej

 • Realne wynagrodzenie w dół

  Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dane GUS pokazują, że w trzech kwartałach 2012 r. średnie wynagrodzenie w firmach było o 3,7% wyższe niż przed rokiem, ale biorąc pod uwagę inflację, która w tym czasie osiągnęła poziom 4%, siła nabywcza płac spadł o 0,2%.

  Więcej