Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Chorobowe zapłaci ZUS?

  Koszty choroby pracownika od początku i w całości finansowane przez ZUS? Taki projekt zmian w Kodeksie pracy złożyli posłowie Ruchu Palikota.

  Więcej

 • Co zmienia trzecia ustawa deregulacyjna

  Co zmienia trzecia ustawa deregulacyjna

  16 listopada br. Sejm RP przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. trzecia ustawa deregulacyjna). Sprawdź, jakie czekają nas zmiany.

  Więcej

 • ZUS łaskawy, czyli składkowa abolicja

  ZUS łaskawy, czyli składkowa abolicja

  ZUS daruje długi tym przedsiębiorcom, którzy zalegają ze składkami na własne ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenia zdrowotne i na Fundusz Pracy za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

  Więcej

 • Realne wynagrodzenie w dół

  Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dane GUS pokazują, że w trzech kwartałach 2012 r. średnie wynagrodzenie w firmach było o 3,7% wyższe niż przed rokiem, ale biorąc pod uwagę inflację, która w tym czasie osiągnęła poziom 4%, siła nabywcza płac spadł o 0,2%.

  Więcej

 • Sanatorium? Tylko z ZUS

  Sanatorium? Tylko z ZUS

  Masz astmę, nadciśnienie bądź też inną przewlekłą chorobę? Chcesz pojechać do sanatorium w góry czy nad morze, ale pozostaje to poza finansowymi możliwościami? Nic bardziej mylnego – z ZUS możesz wyjechać za darmo.

  Więcej

 • Szkolenia bhp – zmora pracodawców

  Szkolenia bhp – zmora pracodawców

  Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie. Z tego tytułu spoczywa na nim wiele obowiązków mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników przed zagrożeniami występującymi w procesie pracy.

  Więcej

 • Nowe rozporządzenie w sprawie tłuszczów smażalniczych

  Nowe rozporządzenie w sprawie tłuszczów smażalniczych

  19 października weszło w życie rozporządzenie* w sprawie określenia maksymalnych poziomów substancji zanieczyszczających, które mogą znajdować się w tłuszczach stosowanych do smażenia, oraz kryteriów dla metod analitycznych stosowanych do ich oznaczania. Co to oznacza, wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik GIS.

  Więcej