Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Cudzoziemiec na nielegalu

  Cudzoziemiec na nielegalu

  21 lipca br. weszła w życie ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP. Dla pracodawców jest to przede wszystkim sygnał, że państwo będzie dokładniej przyglądać się zjawisku nielegalnego zatrudnienia obcokrajowców.

  Więcej

 • Raport o szarej strefie

  Raport o szarej strefie

  Szara strefa to zjawisko złożone, trudne i wstydliwe. To, o czym mówi się kuluarowo lub co wychodzi na jaw przy okazji afer spożywczych, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jak zatem działa szara strefa w branży piekarskiej, gdzie jej udział jest największy, a gdzie marginalny, przedstawię w poniższym opracowaniu.

  Więcej

 • Rośnie płaca minimalna, rosną składki

  Rośnie płaca minimalna, rosną składki

  W 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 1600 złotych. Najniższe pensje netto w zależności od obciążeń podatkowych będą się wahać od 1064,86 zł do 1111,86 zł. Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

  Więcej

 • Składki ZUS on-line

  Składki ZUS on-line

  Od września każdy płatnik może dokonywać płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pośrednictwem strony pue.zus.pl. Udogodnienie jest wynikiem współpracy ZUS z PKO BP, dzięki której wachlarz e-usług świadczonych przez ZUS został wzbogacony o kolejną funkcjonalność.

  Więcej

 • Projekt zmian w VAT po poprawkach

  Projekt zmian w VAT po poprawkach

  Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w VAT. Resort finansów wycofał się z planowanej podwyżki VAT na lody, doprecyzował również, że podatek 23% obejmie nie tylko sprzedaż kawy i herbaty, ale też napoje przygotowane na ich naparze.

  Więcej

 • Kontroluj OFE

  Kontroluj OFE

  Warto dokładnie przyjrzeć się przesyłanym informacjom z ZUS, by upewnić się, czy na konto w OFE składki wpływają regularnie. Jeśli jednak stan konta emerytalnego budzi zastrzeżenia, trzeba poszukać przyczyny braku składek, bądź też rozwiać wątpliwości co do ich wysokości.

  Więcej

 • Śniadanie podatkowe

  21 sierpnia br. w biurze KPMG w Poznaniu odbędzie się Śniadanie podatkowe, czyli poranne spotkanie z doradcami podatkowymi KPMG, poświęcone aktualnym kwestiom podatkowym ważnym dla przedsiębiorców.

  Więcej

 • VAT na dotacje unijne?

  Eksperci podatkowi KPMG ostrzegają: Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną.

  Więcej