Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • ZUS z preferencjami

  Osoby, które chcą prowadzić własną firmę, w określonych sytuacjach mogą skorzystać z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

  Więcej

 • Druk RMUA raz w roku

  Pracodawca ma obowiązek przekazywać zestawienie opłaconych za zatrudnionego składek raz w roku, chyba, że pracownik wnioskuje o zwiększenie częstotliwości.

  Więcej

 • Kto ma szansę na umorzenie należności?

  Są takie przypadki losowe, które pociągają za sobą wiele finansowych konsekwencji i uniemożliwiają na przykład uregulowanie zobowiązań wobec ZUS z tytułu należnych składek. Co w takiej sytuacji robić? Czy istnieje możliwość umorzenia należności?

  Więcej

 • Panierka czy bułka tarta?

  Paniery z dodatkami smakowymi w postaci papryki są opodatkowane niższą stawką VAT, tak samo jak czysta bułka tarta. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z organami podatkowymi, że produkt typu panier ma być opodatkowany podstawową 22-proc. Stawką VAT (obecnie 23-proc.)

  Więcej

 • Wzrost VAT na kawę i lody?

  "Dziennik Gazeta Prawna" pisze o rządowych planach podniesienia podatków, w planach między innymi podniesienie VAT-u z 5 do 8% przy sprzedaży kawy, lodów i gotowych posiłków.

  Więcej