Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Rok wielu zmian podatkowych

  Rok wielu zmian podatkowych

  Początek tego roku przyniósł wiele zmian podatkowych, które mają istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Sprawdźmy nowe regulacje, które już obowiązują lub wkrótce będą obowiązywać.

  Więcej

 • Polska bez GMO?

  Polska bez GMO?

  2 stycznia br. rząd zakazał upraw roślin modyfikowanych: kukurydzy MON 810 (produkowanej przez koncern Monsanto) oraz ziemniaka Amflora (Basf) na terenie kraju. Pozostaje jeszcze moratorium, które umożliwia karmienie zwierząt paszami ze zmodyfikowanej soi i kukurydzy do końca grudnia 2016 r.

  Więcej

 • Mały podatnik, duże możliwości

  Rozliczanie VAT-u dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta, odroczone regulowanie zaliczek na podatek dochodowy czy możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji - to przywileje przedsiębiorców z grupy małych podatników.

  Więcej

 • Pożegnanie z 1- i 2-groszówkami

  Pożegnanie z 1- i 2-groszówkami

  To jest początek końca 1- i 2-groszówek. W I połowie 2013 r. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić ustawowy obowiązek zaokrąglania płatności. Z kolei w II połowie chce zaprzestać emisji monet o najniższych nominałach.

  Więcej

 • Nowa definicja próbki bezpłatnej

  Nowa definicja próbki bezpłatnej

  Rozdawanie próbek swoich wyrobów klientom, kontrahentom czy nawet własnym pracownikom to jedno z bardziej skutecznych narzędzi promocyjnych i reklamowych. Wręczanie takiej niewielkiej części towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Warto mieć jednak na uwadze, że od wiosny tego roku obowiązuje nowa definicja próbki.

  Więcej

 • Zaległe wakacje

  Zaległe wakacje

  W 2012 r. po raz pierwszy można było odebrać niewykorzystane dni wolne w ciągu 9, a nie – jak dotychczas – 3 miesięcy. Warto jednak przypomnieć zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, aby uniknąć potencjalnych konfliktów z podwładnymi.

  Więcej

 • Przygotuj remanent

  Koniec roku zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim dodatkowe prace związane z inwentaryzacją składników majątkowych przedsiębiorcy.

  Więcej

 • Fakultatywne i obowiązkowe zasady fakturowania w 2013 r.

  Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług została skierowana do podpisu prezydenta, w związku z tym od 2013 r. przedsiębiorców będą obowiązywać zmienione zasady fakturowania. Sprawdź, jakie czekają Cię zmiany: fakultatywne i te obowiązkowe.

  Więcej

 • Abolicja składek ZUS bez poprawek

  Abolicja składek ZUS bez poprawek

  Senat bez poprawek przyjął Ustawę z dnia 9 listopada 2012 r. o anulowaniu długów powstałych z tytułu nieopłaconych składek na ZUS osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą.

  Więcej