Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Realne wynagrodzenie w dół

  Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dane GUS pokazują, że w trzech kwartałach 2012 r. średnie wynagrodzenie w firmach było o 3,7% wyższe niż przed rokiem, ale biorąc pod uwagę inflację, która w tym czasie osiągnęła poziom 4%, siła nabywcza płac spadł o 0,2%.

  Więcej

 • Sanatorium? Tylko z ZUS

  Sanatorium? Tylko z ZUS

  Masz astmę, nadciśnienie bądź też inną przewlekłą chorobę? Chcesz pojechać do sanatorium w góry czy nad morze, ale pozostaje to poza finansowymi możliwościami? Nic bardziej mylnego – z ZUS możesz wyjechać za darmo.

  Więcej

 • Szkolenia bhp – zmora pracodawców

  Szkolenia bhp – zmora pracodawców

  Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie. Z tego tytułu spoczywa na nim wiele obowiązków mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników przed zagrożeniami występującymi w procesie pracy.

  Więcej

 • Nowe rozporządzenie w sprawie tłuszczów smażalniczych

  Nowe rozporządzenie w sprawie tłuszczów smażalniczych

  19 października weszło w życie rozporządzenie* w sprawie określenia maksymalnych poziomów substancji zanieczyszczających, które mogą znajdować się w tłuszczach stosowanych do smażenia, oraz kryteriów dla metod analitycznych stosowanych do ich oznaczania. Co to oznacza, wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik GIS.

  Więcej

 • Cudzoziemiec na nielegalu

  Cudzoziemiec na nielegalu

  21 lipca br. weszła w życie ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP. Dla pracodawców jest to przede wszystkim sygnał, że państwo będzie dokładniej przyglądać się zjawisku nielegalnego zatrudnienia obcokrajowców.

  Więcej

 • Raport o szarej strefie

  Raport o szarej strefie

  Szara strefa to zjawisko złożone, trudne i wstydliwe. To, o czym mówi się kuluarowo lub co wychodzi na jaw przy okazji afer spożywczych, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jak zatem działa szara strefa w branży piekarskiej, gdzie jej udział jest największy, a gdzie marginalny, przedstawię w poniższym opracowaniu.

  Więcej

 • Rośnie płaca minimalna, rosną składki

  Rośnie płaca minimalna, rosną składki

  W 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 1600 złotych. Najniższe pensje netto w zależności od obciążeń podatkowych będą się wahać od 1064,86 zł do 1111,86 zł. Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

  Więcej

 • Składki ZUS on-line

  Składki ZUS on-line

  Od września każdy płatnik może dokonywać płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pośrednictwem strony pue.zus.pl. Udogodnienie jest wynikiem współpracy ZUS z PKO BP, dzięki której wachlarz e-usług świadczonych przez ZUS został wzbogacony o kolejną funkcjonalność.

  Więcej