Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – raport

  Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – raport

  Gorsze nastroje zatrudnieniowe u polskich przedsiębiorców odbiły się na statystykach urzędów pracy. W 2012 r. spadła liczba rejestrowanych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia niewykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Ten fakt równoważy wzrost zatrudnienia obcokrajowców na stanowiskach specjalistycznych.

  Więcej

 • Płacę w terminie!

  Płacę w terminie!

  Ponad 60% Polaków nie wybrałoby produktów lub usług firmy, która znalazła się na oficjalnej liście dłużników – wynika z rynkowych badań. Tak duża niechęć do niesolidnych płatników oznacza, że firma, która płaci faktury w terminie, jest uważana za bezpiecznego partnera w biznesie, zdobywając dzięki temu nowe kontrakty i klientów.

  Więcej

 • Pączki w firmie mogą zmniejszyć podatek

  Wiele firm decyduje się w tłusty czwartek na zakup pączków dla pracowników czy kontrahentów. Taki wydatek można zazwyczaj rozliczyć w kosztach podatkowych - fiskus jest coraz bardziej elastyczny w tym temacie.

  Więcej

 • Dług u fiskusa znowu tańszy

  Dobra wiadomość dla osób, które mają długi u fiskusa – już druga w tym roku obniżka stóp procentowych o 0,25 pkt proc. spowodowała, że stopa odsetek od zaległości podatkowych obniżyła się z 13% do 12,5%.

  Więcej

 • Walcz z półkowym

  Walcz z półkowym

  Półkowe, czyli wszelkie opłaty pobierane przez sieci handlowe od dostawców, za wyjątkiem marży handlowej, to koszmar dla małych i średnich firm. Sięgają nawet 20-30% obrotu generowanego we współpracy z siecią i są całkowicie nielegalne! Odpowiedz szczerze na poniższe pytania i upewnij się, czy problem nie dotyczy także Ciebie!

  Więcej

 • O 4,6% wzrosną składki na ZUS

  W 2013 r. składki przedsiębiorców na ZUS i NFZ będą wyższe o prawie 46 zł miesięcznie, co oznacza, że w skali roku prowadzący działalność zapłacą prawie 550 zł więcej niż w 2012 r.

  Więcej

 • Kto skorzysta na abolicji składek ZUS?

  Kto skorzysta na abolicji składek ZUS?

  Ustawa abolicyjna ma objąć 437 tys. osób. O umorzenie swoich należności mogą się ubiegać zarówno przedsiębiorcy, którym ZUS naliczył dług z powodu niejasnych przepisów, ale także ci, którzy celowo w latach 1999-2009 nie płacili składek. Kwota umarzanych należności opiewa na ok. 868,5 mln zł.

  Więcej

 • Kontrola sprzedaży

  Kontrola sprzedaży

  Od 14 stycznia do 24 lutego br. ruszy kolejna akcja "Nie bądź jeleń, weź paragon". Handlowcy i usługodawcy będą sprawdzani, czy ewidencjonują obroty za pomocą kas fiskalnych i czy wydają paragony.

  Więcej

 • Czas na abolicję

  Czas na abolicję

  15 stycznia 2013 r. w życie wchodzi ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Umożliwia ona umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

  Więcej