Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Tarta owocowa z kremem pâtissière

dodano , Redakcja PS

Sylwia Sztandera – szef kuchni w łódzkiej restauracji „Strefa Smaków”, cukiernik z zamiłowania. Specjalizuje się w kuchni polskiej i francuskiej, startowała w kulinarnym show TOP CHEF (Polsat, 2013)

Ulubione owoce latem: owoce leśne

Owocomania już się zaczęła. Obok szerokiego zastosowania świeżych owoców, które same w sobie są doskonałe, wiele możliwości dają przetwory z nich przygotowane. Ze świeżych owoców robię pulpy, musy owocowe i dżemy, które potem trafiają do deserów. Ciekawym składnikiem i dekoracją w serwowanych deserach są chipsy owocowe, które zawsze warto samemu przygotować. Lubię też owoce zapiekane – dobrze przygotowane zachowują strukturę i pełny smak.

Lubię kwaśne smaki i kwaśne owoce. Latem więcej korzystam z poziomek, jagód, malin, jeżyn, ale lubię też dżem z pomarańczą i imbirem. Truskawkami wyrównuję balans słodko-kwaśny w sałatce na słono (mieszanka różnych rodzajów sałat, miękkiego sera). Świeże owoce lubią świeże zioła bez względu na to, czy mamy do czynienia z deserami, czy potrawami wytrawnymi. Sprawdzone połączenia owocowo-ziołowo to: truskawka ? bazylia i mięta, brzoskwinia z tymiankiem, rozmarynem i przyprawami korzennymi. W deserach nie żałuję również kwiatów ? moim absolutnym number 1 są owoce leśne z syropem lub sokiem fiołkowym, które zawsze można przyozdobić świeżymi płatkami fiołków.

 

RECEPTURA

Tarta owocowa z kremem pâtissiere na kruchym cieście

 
Krem pâtissiere 
0,5 l mleka
4 żółtek
125 g cukru
75 g mąki pszennej
laska wanilii
 
Mleko z wanilią zagotować. Trzepaczką wymieszać żółtka z cukrem i mąką. Zalać częścią gotującego się mleka i dobrze wymieszać. Wlać do garnka i ciągle mieszać do zagotowania. Przełożyć do miski i ostudzić.

 
Ciasto
300 g mąki pszennej
150 g masła
szczypta soli i cukru
ok. 70 ml zimnej wody (do uzyskania odpowiedniej konsystencji)
 
Suche składniki wymieszać z masłem, a następnie dodać wodę. Wyrobić na jednolitą masę, schłodzić przez około 40 minut i rozwałkować na daną formę. Położyć papier pergamin na ciasto i suchą fasolę (by uniknąć wybrzuszeń). Piec w temperaturze 175oC przez ok. 20 minut, następnie zdjąć pergamin z fasolą i piec kolejne 20 minut. Trzy minuty przed końcem posmarować żółtkiem.
 
Na zimny spód wyłożyć wystudzony krem i ułożyć owoce.