Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Nowości na szkoleniach KOMPLET Polska w 2013 r.

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

W Tarnowie Podgórnym, w siedzibie firmy KOMPLET Polska, pod koniec stycznia odbyło się pierwsze szkolenie w sezonie 2013. Oprócz prezentacji nowych produktów wielkopolska firma postanowiła skupić się na niestandardowych recepturach wykorzystujących stabilizatory.

– W tym roku kładziemy duży nacisk na wykorzystanie stabilizatorów, których potencjału cukiernie nie wykorzystują w pełni. Tradycyjnie w nowych recepturach znalazły się nowe produkty; zadbaliśmy również o innowacyjne formy i kształty prezentowanych wyrobów cukierniczych – zapewnia mistrz cukiernictwa Marek Sobkowiak. Warto dodać, że Marek Sobkowiak nie tylko przygotowuje receptury, ale też dba o dobrą atmosferę podczas szkoleń w firmie KOMPLET.

Pierwsze szkolenie mistrz Sobkowiak poprowadził 30 stycznia w kameralnym gronie cukierników z południa Polski. Zgodnie z zapowiedzią zaprezentował nowości produktowe firmy KOMPLET oraz specjalne, przygotowane na tę okazję receptury. Zaproszeni cukiernicy mieli okazję przetestować produkty, wykonując receptury pod okiem przedstawicieli podpoznańskiej firmy. Uczestników szkolenia szczególnie zainteresowało inne wykorzystanie stabilizatorów, zastosowanie nadzienia z białego smaku w innych wyrobach niż rogale marcińskie. Niejednego cukiernika zaskoczyły niestandardowe kształty czy formy smakowitych wypieków.

Niestandardowe wykorzystanie stabilizatorów

Na szkoleniu zaproponowano kilka pomysłów na wykorzystanie stabilizatorów jako nośników smaku (np. do musu pomarańczowego na serniku). Ciekawą propozycją było tworzenie masy śmietanowo-czekoladowej na bazie stabilizatora - w tym przypadku zastosowano metodę napowietrzania wcześniej połączonych składników po spęcznieniu masy - dzięki temu uzyskano bardziej tłusty i cięższy czekoladowy mus.

Niestandardowe wykorzystanie nadzienia z białego maku

Ze względu na dużą grupę klientów z całej Polski opracowano receptury deserowe na bazie nadzienia z białego maku. Pojawiły się: kostka baron (blaty z białym makiem przełożone śmietanką z orzechami), ciasto czekoladowe przekładane wiśniami i nadzieniem z białego maku.

Innowacyjne kształty i formy

Uczestników szkolenia zainteresowała nowa forma rolady, która w przekroju przypomina zygzag, lub torcik przypominający do złudzenia pieniek drzewa. W tym torcie warstwy nie idą poziomo, tylko pionowo, efekt ten jest uzyskany poprzez zwinięcie bardzo dużej rolady z ciasta parzonego, ciasta czekoladowego i stabilizatora pomarańczowego, krojenia na plastry i układania na płaskiej części do blatu. Receptura na "Pieniek z ciasta parzonego" znajdziesz TUTAJ.

Podczas szkolenia stosowano m.in.: stabilizatory o smaku pomarańczowym, cytrynowym, czekoladowym, nową 100-proc. mieszankę na biszkopt czekoladowy.

Prezentowane receptury nie są jeszcze dostępne w folderach produktowych czy na stronie interentowej firmy KOMPLET.