Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Walka o... złoto? IBA 2012

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

16-18 września na terenach wystawowych Messe München odbędą się Światowe Targi Piekarstwa i Cukiernictwa. To największa i najważniejsza tego typu impreza w świecie. W czasie IBA 2012 w Monachium odbędą się Mistrzostwa Świata Duetów Piekarskich, podczas których nie zabraknie Polaków.

Walkę o  piekarskie Oskary zapowiedziało 12 zespołów z całego świata, oczywiście w tym obrońcy tytułu wicemistrzów, czyli zespół z Polski w składzie Przemysław Koperski z Poznania i Wiesław Kucia z Lublina. Każdego dnia rywalizować będą cztery zespoły - Polacy startują 17 września. Dzień później poznamy nowych Mistrzów Świata. 

Przypomnijmy 3 lata temu w Düsseldorfie na Targach IBA odbyły się mistrzostwa, w których zwyciężyła drużyna Francji, drugie miejsce przypadło reprezentantom Polski, trzecia była Korea. A o randze samych targów najlepiej świadczą liczby. Podczas ostatniej edycji w 2009 r. w Düsseldorfie stoiska wystawiennicze miało 1079 firm z 55 krajów. Z ich ofertą zapoznało się blisko 80 tys. odwiedzających reprezentujących aż 157 państw.

W tym roku zawodnicy przygotowują się już od  ponad 4 miesięcy. To rutyniarze, którzy występowali razem już wielokrotnie na zawodach w Nantes, Rimini, Paryżu, Nancy. Wielokrotnie startowali także   w Poznaniu w czasie Polagry.

Symfonia smaków

Tematem przewodnim  tegorocznych  Mistrzostw jest MUZYKA. Koncertowo muszą więc przebiegać zarówno przygotowania, jak i wrześniowy popis piekarskich umiejętności. Polska ekipa ćwiczy pilnie, przygotowując wypieki inspirowane… muzyką. Bochny niczym bachowska fuga, rogalikowe sonaty czy półfrancuskie menuety… nomen omen gama możliwości jest ogromna, ale to, co zaprezentują nasi zawodnicy, jest na razie pilnie strzeżoną tajemnicą. Łatwo w Monachium nie będzie zwłaszcza w konfrontacji z ekipą francuską, która powszechnie uchodzi za faworyta! – Naszą ambicją jest stanąć na najwyższym podium, choć będzie o to niezwykle trudno – zdajemy sobie z tego wszyscy sprawę - zgodnie twierdzą : Przemek, Wiesiu i ich trener Piotr Koperski .

Panowie, życzymy powodzenia, mistrzowskiego wykonania skomponowanej przez Was symfonii smaków, kształtów i aromatów,  a po koncercie -  hucznych owacji!

autor: Marzena Rutkowska-Kalisz