Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Sprzedaż, czyli relacja - czerwcowy Mistrz Branży już dostępny

dodano , Redakcja AU

Desery rodem z XVII wieku, czekoladowy tramwaj, moda na liofilizaty, podkręcanie sprzedaży - to wszystko znajdziecie w tym wydaniu Mistrza Branży. A na naszej okładce kucharz, cukiernik, piekarz i od niedawna lodziarz - człowiek wielu talentów, którego nic nie zatrzyma w dążeniu do doskonałości swojej profesji - Michał Molenda.

I znów wszystko wróciło do normy! A właściwie nawet do ponadprzeciętnej liczby zamówień na lody, torty, słodkie stoły i wszelkiego rodzaju smakołyki bez których trudno sobie wyobrazić wesela czy inne przyjęcia okolicznościowe. Ludzie starają się nadrobić stracone okazje i czas. I słusznie. Tego typu uroczystości to przecież zacieśnianie więzi międzyludzkich, a bez relacji trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie rodzin, szkolnictwa, firm, społeczeństw i świata w ogóle.

 Z dobrych relacji rodzi się inne dobro. Tak, na przykład, dobre relacje między ekspedientką a klientem mają bezpośrednie przełożenie na sprzedaż. Bo do uśmiechniętej i otwartej osoby, która z radością odpowie na pytania, chętnie się wraca. Ale by człowiek za ladą emanował dobrą energią, najpierw musi mieć dobre relacje z pozostałymi pracownikami, a nade wszystko z szefostwem piekarni, cukierni lub lodziarni. Ale i to nie wystarczy! Bo relację też można (trzeba?) mieć z jedzeniem. W Rozmowie MB opowiada o tym gość okładki Michał Molenda, który zaczynał swoją karierę u boku znanych szefów kuchni. Do dziś wspomina lekcję, którą otrzymał od jednego z nich – miał spędzić dzień z pomidorem! Dopiero po jakimś czasie zrozumiał wagę tamtego niepozornego zadania. Jako człowiek działający na wielu płaszczyznach gastronomii, bo w cukierni, piekarni, kuchni, a nawet lodziarstwie, twierdzi, że właśnie dogłębna znajomość surowca pozwala mu realizować śmiałe pomysły, dzięki którym pokazuje bliską relację między działem słodkim a tym wytrawnym. Dziś zarządza renomowaną warszawską cukiernią i restauracją - Miodowa Cafe, a także rozkręca innowacyjny lodziarski koncept - Lody Koncept. Wywiad z Michałem Molendą znajdziecie na str. 8.

 

 

 

Relację buduje się długo, małymi kroczkami, bez nachalności. Relacja z klientem to wyższy poziom marketingu. Na co jeszcze postawić, myśląc o podkręceniu sprzedaży? Warto podążać za trendami konsumenckimi i głośno o nich informować nawet samym wystrojem wnętrza sklepu. A także konsekwentnie budować markę, pamiętając, że dbałość o lojalność klienta to drobne szczegóły, takie jak miska dla psa przed lokalem, miejsce parkingowe, kubek kawy z napisanym imieniem. Nie zapominajmy także o obowiązkowym miejscu w sieci - sklep, cukiernia, a nawet piekarnia online to już wręcz obowiązek.Tematowi sprzedaży (tej tradycyjnej i online) poświęciliśmy sporo miejsca w tym wydaniu „Mistrza Branży”, bo bez niej nie przetrwa żadna firma, nawet z najlepszej jakości produktami, o czym boleśnie przekonaliśmy się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Więcej przeczytacie na str. 56 oraz w dziale Sklep Firmowy.Lato to otwarcie sezonu na polskie owoce, nie tylko truskawki oraz ogródki. O ile te zawsze cieszyły się popularnością, teraz stanowią jeszcze ważniejszy element lokalu, bo są swego rodzaju rozwiązaniem na czas częściowego lockdownu, gdy nie jesteśmy w stanie przyjąć gości we wnętrzu.. Jak zagospodarować niewielki obszar, by stworzyć w nim przytulny kąt lub elegancką przestrzeń dopasowaną do wnętrz naszej lodziarni lub kawiarni? Poznajcie rady specjalistów projektowania słodkiej przestrzeni z firmy Hert - str. 60.Truskawki to niekwestionowany numer jeden wyborów konsumenckich Polaków, zarówno w przypadku lodów i deserów. Co zrobić aby ulubiony smak zamknąć w słodkościach, gdy pogoda nie sprzyja plantatorom i zbiory dają owoce cierpkie i po prostu drogie? Warto mieć w zapasach tajną broń jaką jest ich forma liofilizowana. Choć metoda suszenia przez mrożenie i odparowanie wody jest znana od dawna, dopiero od kilku lat taka opcja zyskuje na popularności. I słusznie - walory liofilizatów są znacznie większe, niż tylko ich kolor i smak. Czytajcie więcej na str. 27.Co najlepiej pasuje do truskawek? Beza! To również absolutny bestseller cukierniczy wśród wielbicieli słodkości. Beza idealnie odpowiada na potrzeby konsumentów latem, kiedy ci szukają czegoś lekkiego z dodatkiem kwaśnych, świeżych owoców. Jakie są techniki ubijania bezy? Jakich błędów unikać? Jaki powinien być stosunek cukru do białek i czy ma znaczenie dodatek skrobi lub innych dodatków? Tajniki bezy odkrywa w swoim cyklu Kompendium Wypieków Joanna Gwizdała na str.  45.

 

Jak wskazują statystyki, współczesny konsument chętnie wydaje więcej pieniędzy na słodkości rzemieślnicze i dobrej jakości. Z wielką radością obserwujemy rozkwit właśnie tego typu miejsc w Polsce, jak chociażby wspomniana już Miodowa Cafe zarządzana przez Michała Molendę, ale też warszawska Epoka.  Restauracja  na Ossolińskich jest cicha i spokojna. Jakby zatrzymał się w niej czas. Wnętrza, których wystrój jest dziełem Borisa Kudlički, przenoszą w czasy, kiedy to w 1857 roku otwarto neorenesansowy Hotel Europejski zaprojektowany przez Marconich. Taki wystrój wymaga niepospolitych deserów i ciast. Wyzwaniu temu musi na co dzień sprostać pastry chef tego miejsca Rafał Gajownik, który opowiada nam o przenoszeniu dawnych receptur na grunt współczesny oraz dzieli się z nami recepturą z XVII w. Rozmowę przeczytacie na str. 18.Do osób, które równie wysoko stawiają sobie poprzeczkę w tworzeniu słodkości jest z pewnością też Aneta Sawczenko, która za pomocą strzykawki, żelatyny i barwników tworzy ciasta 3D Anety. By uzyskać tak zniewalający efekt trójwymiarowych kwiatów, a nawet zwierząt i postaci z bajek potrzeba jednak nie tylko prostych narzędzi, ale nade wszystko godzin praktyki, cierpliwości oraz aptekarskiej precyzji. Prace Anety Sawczenko możecie podziwiać w tym wydaniu na str. 30.Oddajemy ten numer w Wasze ręce z wielką nadzieją, że nasze inspiracje również będą stanowić małą cegiełkę w budowaniu Waszych marek oraz podkręcaniu marketingu. Słodkiej lektury i owocnej sprzedaży!


 SPIS TREŚCI

Rozmowy Mistrza Branży
Człowiek gastronomii – rozmowa z Michałem Molendą
Z czekoladą można wszystko – rozmowa z Jeffreyem de Weyerem
Epokowe słodkości – rozmowa z Rafałem Gajownikiem

Mistrz produkcji Czas na owoce
Rokitnik – więcej niż „witaminowa bomba”
Wszystkie zalety owoców liofilizowanych

Mistrz produkcji - Inspiracje
Słodkości z głębią

Mistrz produkcji
Lody dla opornych – cukry w lodach
Strzelające lody hitem tegorocznego lata
Lody okiem Szymona
Bakeline – nowa seria pojemników na pieczywo i wyroby cukiernicze
Polagra 2021
Kompendium wypieków – beza

Mistrz produkcji
Sveba Connect – przepis na sukces dla sieci sklepów i piekarni
Wirtualny świat pieców Wiesheu
Jak pogodzić wysoką jakość pieczywa z odpiekiem w sklepie?

Mistrz zarządzania – Sklep firmowy
Idealny sklep firmowy, czyli jaki?
5 kroków do skutecznych działań marketingowych w piekarni i cukierni
Kierunek: ogródek!

Mistrz zarządzania - Sklep online
InfoPiek – wsparcie, którego potrzebujesz
Jak stworzyć e-sklep, ktory sprzedaje
Sprzedaż artykułów spożywczych online

 

 

ZAPRASZAMY DO INSPIRUJĄCEJ LEKTURY

Pobierz numer w PDF >

Kup bieżący numer Mistrza Branży w wersji drukowanej >