Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Automatyzacja odpieku pieczywa poddanego długiej fermentacji

dodano , geth, materiał promocyjny

Przejęcie zasadzania i wyjmowania chleba na łopacie przez automatyczny system załadunku było bezsprzecznie wydarzeniem rewolucyjnym. O zakupie systemu decydowały wymierne korzyści, ale też lawinowo rosnące problemy kadrowe.

O zakupie systemu decydowały wymierne korzyści, ale też lawinowo rosnące problemy kadrowe. Automatyzacja obsługi pieców MIWE athlet pozwala na sprawny, bezkolizyjny, zsynchronizowany i idealny w czasie załadunek i rozładunek.

Systemy chłodnicze i przejmowanie kęsów z desek garowniczych
Wraz z automatyzacją załadunku w piekarniach pojawiły się komory garowniczo-chłodnicze, które poprzez celowe odroczenie fermentacji umożliwiają wydobycie z kęsów bogatszego aromatu oraz lepszego smaku i kształtu. Najlepszym narzędziem do układania kęsów w komorze na wózku okazały się peelboardy.

Peelboardy to specjalne deski garownicze (głównie z tworzywa sztucznego), które są ergonomiczne, mniejsze aniżeli aparaty wrzutowe, dlatego łatwe w obsłudze. Stanowią one uniwersalne narzędzie pozwalające na garowanie kęsów o różnej gramaturze każdego rodzaju produktu. Dodatkowo niektóre peelboardy mają zróżnicowane struktury: z jednej strony gładką powierzchnię przeznaczoną dla produktów posypywanych mąką, z drugiej powłokę z mikrofibry, dzięki której wyrób nie przykleja się do deski. Z technologicznego punktu widzenia otwierają one nieograniczone możliwości planowania produkcji (produkty o różnej gramaturze, posypywane mąką, nasionami i bez mąki). Odpowiednio schłodzone kęsy na deskach mogą być nawet po kilkunastogodzinnym procesie odroczenia fermentacji transportowane do pieca.


 

Jak sprawić, by delikatne kęsy o subtelnych walorach wypracowanych podczas długiej fermentacji trafiły do pieca w sposób nienaruszony? Ręczne przekładanie kęsów z peelboardów na stół załadowczy nie jest obojętne dla jakości delikatnego produktu, spowalnia pracę, wymaga dodatkowej kadry. Brakującym ogniwem w procesie pełnej automatyzacji załadunku (od komory chłodniczej do pieca) jest system przejmowania peelboardów ułożonych na wózkach i ich transport pod taśmę podbierającą kęsy i przekazującą na stół załadowczy (MIWE athlet).

Kompleksowości automatyzacji załadunku dopełnia stacja przejmująca peelboardy i transportująca je w stronę taśmy podbierającej kęsy.


Sposób działania
Na czole systemu znajduje się stacja dokująca, w którą wczepiany jest wózek z ułożonymi peelboardami. Deski garownicze są następnie zabierane z poszczególnych poziomów wózka przez specjalne łapki i przekazywane na wewnętrzne podwójne transportery. Po przejęciu na pierwszy transporter przesuwane są na samą górę. Peelboard z najwyższego poziomu trafia na drugi transporter łańcuchowy, który zjeżdża na dół i przekazuje go na taśmę. Transporter taśmowy przekazuje je w grupach, np. 2 szt. (w zależności od szerokości pieca), do stacji podbierania kęsów ciasta (ruchoma taśma ze specjalnym noskiem). W następnym etapie puste deski spadają grawitacyjnie na wózek transportowy, piętrując je. W ten oto sposób kęsy przesuwane są na ruchomą taśmę stołu załadowczego i dalej do pieca.



Zalety automatycznego systemu przejmowania peelboardów
- kompleksowa automatyzacja = automatyczny system odbierania peelboardów z wózka zsynchronizowany z automatycznym system załadunku pieców wsadowych MIWE athlet;
- eliminacja czynnika ludzkiego przy przekazywaniu kęsów; pracownik wyjeżdża wózkiem z komory chłodniczej i wczepia go do stacji dokowania systemu przejmowania peelboardów, skąd mechaniczne „łapki” zabierają deskę z produktem;
- zwiększenie wydajności produkcji (miarowe, szybkie tempo pracy);
redukcja personelu;
- delikatny produkt po wielogodzinnym procesie odroczenia fermentacji w sposób nienaruszony trafia na taśmę transportującą go na stół załadowczy pieców wsadowych;
- zachowanie walorów produktowych po przejściu procesu chłodniczo-garowniczego.

Film pokazujący pracę systemu odbierania peelboardów do obejrzenia na kanale YouTube: