Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Opłaty interchange będą niższe

dodano , Redakcja AK

Negocjacje w sprawie obniżenia opłaty interchange, w których brali udział m.in. bankowcy, akceptanci kart płatniczych i organizacje kartowe, trwały od października ubiegłego roku. Choć zakończyły się kilka tygodni temu, nie ma zgody wśród uczestników rynku, czy i w jakim tempie powinna nastąpić obniżka stawek.

Podmioty, które brały udział w pracach zespołu przy Narodowym Banku Polskim, miały czas do 15 lipca na złożenie deklaracji, czy chcą uczestniczyć w „Programie redukcji opłat kartowych w Polsce". Zrobili to nieliczni. – Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że osiągnięcie obniżek opłat interchange jest obecnie możliwe jedynie w drodze regulacji ustawowej i wynikających z niej indywidualnych decyzji organizacji płatniczych –  napisano w komunikacie NBP.

Z NBP do resoru finansów

Sprawą zajmie się teraz resort finansów. Jak zapewniają jego przedstawiciele, prace idą pełną parą. Nowelizacją ustawy o usługach płatniczych ma jeszcze w lipcu zająć się Rada Ministrów. Poza tym Ministerstwo pracuje również nad kompleksowym projektem regulacji w tej dziedzinie. W ostatnim czasie swoje propozycje zmian w systemie przedstawili m.in. PiS, PSL czy Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

 – Trudno na razie mówić o terminach, kiedy projekt ustawy obniżającej opłatę interchange mógłby trafić na Radę Ministrów. To są projekty poselskie, więc zależą m.in. od harmonogramu prac parlamentu i Rady Ministrów – mówi Małgorzata Brzoza. – My oczywiście do wszystkich propozycji się odniesiemy i przedstawimy na ich podstawie nasze stanowisko.

Postulat obniżania opłat interchange

Zgodnie z wstępnymi postulatami NBP, obniżanie opłaty od płatności kartą powinno następować stopniowo. Pierwsza obniżka do poziomu 1,1% miałaby nastąpić od 1 stycznia 2013 r., a do 2017 r. interchange w Polsce oscylowałoby wokół średniej unijnej.

źródło: newseria.pl

***

Opłaty interchange w Polsce są dziś na bardzo wysokim poziomie 1,6%, podczas gdy średnia unijna to 0,6%. Zdaniem ekspertów hamuje to rozwój sieci miejsc, gdzie możliwa jest płatność kartą.

Korzyści wynikające z obniżenia opłaty interchange:

 1. Obniżenie całkowitych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców w związku z akceptacją kart.
 2. Przyspieszenie rozwoju obrotu bezgotówkowego w szczególności przez rozbudowę sieci akceptacji poza miastami do 50 000 mieszkańców i na ścianie wschodniej.
 3. Ludzie chętniej będą używać kart płatniczych, jeśli mają gdzie zapłacić - czyli większe dochody również dla banków.
 4. Rozwój obrotu bezgotówkowego zmniejszy wykluczenie cywilizacyjne grup społecznych szczególnie poza dużymi miastami.
 5. Zmniejszenie ilości gotówki w obiegu będące motorem realnych oszczędności w budżecie państwa (według szacunków koszty emisji i obsługi gotówki w Polsce, zgodnie z szacunkami, sięgają nawet 1 proc. PKB).
 6. Upowszechnienie się akceptacji kart płatniczych spowoduje zmniejszenie się szarej strefy.
 7. Więcej pieniędzy w placówkach handlowych akceptujących karty płatnicze to: 
  - koniec kartek w sklepach „płatność kartą od 10 zł"!
  - to więcej akcji promocyjnych i lojalnościowych skierowanych do klientów płacących kartami płatniczymi,
  - to szybsza obsługa w placówkach handlowych (więcej klientów z kartami),
  - to więcej środków przeznaczonych na inwestycje w handlu.