Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Wielkanocny mazurek stefankowy z percepanowym kremem

dodano , Komplet, materiał promocyjny

autor: Marek Sobkowiak – doświadczony cukiernik z wieloletnim stażem. Mistrz świata cukiernictwa, trzykrotny mistrz Polski w cukiernictwie i główny technolog KOMPLET Polska

Mazurek uchodzi za wypiek tradycyjnie polski, ale w rzeczywistości jego pochodzenie jest bardzo tajemnicze, prawdopodobnie przywędrował do nas z Turcji. Słowo „mazur”, któremu zawdzięcza swą nazwę, oznaczało niegdyś mieszkańca Mazowsza. Określenie to przylgnęło do wypieku, ponieważ był on w tym rejonie wyjątkowo popularny. Mazurek stanowił nagrodę za wstrzemięźliwość w jedzeniu. Podawano go na święta wielkanocne, po czterdziestu dniach postu. Współcześnie postna tradycja nie jest już podtrzymywana, ale mazurki od lat niezmiennie goszczą na polskich stołach wielkanocnych.


RECEPTURA

Blaty cytrynowe (3 blaty, 35 x 55 cm)
1500 g KOMPLET Cytrynowe Soft
1200 g margaryny 80%
400 g jaj
-----------------------
Razem: 3100 g

Krem percepanowy
800 g KOMPLET Masa Percepanowa
400 g margaryny kremowej
400 g masła
------------------------
Razem: 1600 g

Dekoracja
KOMPLET Kiddy Weiss 400 g

Łączna ilość: 5100 g

 

 

Wykonanie
Margarynę napowietrzyć, dozując stopniowo jaja. Pod koniec dodać KOMPLET Cytrynowe Soft. Gotowe ciasto rozprowadzić na papier do pieczenia (3 sztuki). Piec w temperaturze 200°C przez 12 minut.
Margarynę i masło napowietrzyć, połączyć z masą percepanową. Gotowym kremem przełożyć cytrynowe blaty (proporcje warstw 600/600/400). Polewę rozpuścić i nanieść na wierzch ciasta. Dekorować dowolnymi elementami z cukru lub czekolady.Marek Sobkowiak – doświadczony cukiernik z wieloletnim stażem. Mistrz świata cukiernictwa, trzykrotny mistrz Polski w cukiernictwie i główny technolog KOMPLET Polska. Od lat przekazuje polskim cukiernikom swoją wiedzę i doświadczenie, mając pewność, że zamienią się one w wypieki cieszące oko i podniebienie. Zdaniem Marka Sobkowiaka pasja, wyobraźnia i radość tworzenia to niezbędne elementy pozwalające na kreowanie i odkrywanie nowych smaków zamkniętych w oryginalnych kształtach.