Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Ciasto makowe a la mazurek

dodano , Zeelandia, materiał promocyjny

autor: Juliusz Kurylonek, technolog firmy Zeelandia

Mazurek to delicja obowiązkowa na wielkanocnym stole, tym razem prezentujemy go w nowej odsłonie. Dominuje w nim aromatyczne ciasto makowe, którego wyjątkowość podkreśla migdałowy aromat. Słodycz charakterystyczną dla tego wypieku zyskujemy dzięki kajmakowi.

RECEPTURA (1,27 sztuk 4,204 kg)

Ciasto kruche
450 g Ciasta Kruchego Special
200 g margaryny
20 g jaj
250 g kajmaku

Wszystkie składniki mieszać na wolnych obrotach przez ok. 3 minuty (płaskim mieszadłem). Ciasto schłodzić i rozwałkować blat o wymiarach 30 x 40 cm. Wypiekać w temperaturze 200°C przez ok. 20 minut. Wystudzić. Kajmak równomiernie rozprowadzić na powierzchni ciasta kruchego.

Blat makowy
500 g ciasta makowego
225 g jaj
225 g oleju

Wszystkie składniki mieszać na wolnych obrotach przez ok. 4 minuty (płaskim mieszadłem). Masę wyłożyć do rantu o wymiarach 30 x 40 cm. Wypiekać w temperaturze 180°C przez ok. 50 minut. Wystudzić. Ciasto makowe wyłożyć na ciasto kruche z kajmakiem i delikatnie docisnąć.Nakropka z porto
250 g porto
1 laska wanilii
0,5 g cynamonu
0,5 g mielonych goździków

Wszystkie składniki zagotować, wystudzić i przecedzić. Nakropką nasączyć blat makowy.

Krem kajmakowy z orzechami
750 g śmietany 30%
150 g wody
400 g kajmaku
100 g orzechów włoskich
150 g Zeesanu Neutralnego

Schłodzoną śmietanę ubić. Część kajmaku (100 g) upłynnić (podgrzać), wystudzić i delikatnie połączyć z ubitą śmietaną. Zeesan dokładnie rozpuścić w wodzie, wsypać orzechy. Dodawać porcjami masę śmietanowo-kajmakową i delikatnie mieszać do połączenia składników. Krem kajmakowy równomiernie rozprowadzić na cieście. Schłodzić. Pozostały kajmak (300 g) upłynnić i równomiernie rozprowadzić na schłodzonym cieście za pomocą skrobki cukierniczej z karbem.

 


Juliusz Kurylonek, technolog firmy Zeelandia – cukiernictwo to zarazem jego zawód i ogromna pasja. Jest z nim związany od 30 lat. Pierwsze, cenne doświadczenia zawodowe zdobywał w Austrii. Od 20 lat jest członkiem zespołu firmy Zeelandia, gdzie dalej zgłębia tajniki sztuki cukierniczej i kreuje nowe receptury.