Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Hiszpańskie polvoróny Ducha Świętego

dodano , Receptury gości, materiał promocyjny

autor: Marcin Hippe – autor bloga grahamka.blogspot.com

RECEPTURA
Polvorón to bożonarodzeniowe hiszpańskie ciastko, zwykle małe, które w trakcie jedzenia rozpada się na pył (hiszp. polvo oznacza proszek lub pył). W Hiszpanii można je dostać w każdym sklepie spożywczym, zaś w okresie świątecznym i przed Wigilią na każdym rogu. Najczęściej są okrągłe lub owalne, mogą różnić się kolorem. Zazwyczaj polvoróny są z migdałami, a te dostępne w sprzedaży zawinięte w papierek. Można kupić je na sztuki. Każdy, kto jest w Hiszpanii, musi zjeść przynajmniej jeden polvorón – inaczej wizyta w tym kraju, zwłaszcza w Wigilię, nie może być uznana za zaliczoną.

Polvorón
400 g wieprzowego smalcu
200 g mielonych migdałów
400 g cukru pudru
800 g mąki pszennej typu 450
1 łyżeczka cynamonu
cukier puder do oprószenia po upieczeniu



Mąkę i migdały prażyć w piekarniku przez 30-45 minut w temperaturze 150°C. W trakcie należy je dwukrotnie przemieszać, w równych odstępach czasu. Gdy mąka i migdały przestygną, umieść wszystkie składniki w misce (smalec powinien być miękki, a cukier puder przesiany, aby nie było w nim grudek) i dokładnie wymieszać, aż do całkowitego połączenia składników.

Rozwałkować ciasto na grubość 1,5 cm, najlepiej przez folię spożywczą, aby nie przyklejało się do wałka. Szklanką, kieliszkiem lub okrągłą foremką o średnicy 3-3,5 cm wykrawać okrągłe ciasteczka, delikatnie spłaszczyć je w obwodzie, nadając lekko owalny kształt. Wykrojone ciasteczka od razu przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Zostawić pomiędzy nimi około 1,5 cm wolnego miejsca.

Piec w 200°C przez 16-18 minut. Po upieczeniu pozostawić do całkowitego wystygnięcia (ciepłe są bardzo delikatne i mogą się rozpaść podczas przenoszenia). Posypać cukrem pudrem i zawinąć w dekoracyjne papierki.

Przepis o prostych składnikach i łatwy w wykonaniu wywodzi się z tradycji kulinarnych Andaluzji, a nazwa polvoronów pochodzi z Colegio del Espíritu Santo, przyklasztornej szkoły, prowadzonej przez siostry zakonne z La Rambla w Kordobie.

 

 

Marcin Hippe – autor bloga grahamka.blogspot.com. Od ośmiu lat poświęca się sztuce pieczenia chlebów i bułek, ale także słodkości. Z pasją oddaje się poznawaniu polskich tradycyjnych wypieków, eksperymentuje również z wypiekami innych krajów i kultur. Wszystkie wypróbowane przepisy umieszcza w autorskim „kajecie z przepisami” – na blogu.