Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Klasyczny tort Napoleon

dodano , Receptury gości, materiał promocyjny

autor: Jurij Gorobczyszyn – pastry chef w restauracji Cucina w City Park Hotel & Residence w Poznaniu

RECEPTURA

Ciasto francuskie
Przygotuj ciasto francuskie według sprawdzonego przepisu lub użyj gotowe mrożone. Ilość ciasta zależy od tego, jak wysoki ma być tort. Pieczemy je w 200oC przez około 15 minut. Przed nałożeniem créme diplomate blaty muszą być dobrze wystudzone.

Créme diplomate
0,250 kg mleka
0,050 kg żółtka
0,060 kg cukru
0,025 kg skrobi kukurydzianej
0,025 kg masła
1 laska wanilii
0,100 kg ubitej śmietany
0,005 kg żelatyny w listkachW misce wymieszać żółtko, cukier, skrobię kukurydzianą i ziarna z laski wanilii. W garnku zagotować mleko, wlać je do miski z masą jajeczną i dokładnie połączyć. Masę przelać z powrotem do garnka i postawić na mały ogień. Cały czas mieszać rózgą, od momentu zagotowania mieszać jeszcze 2 minuty. Następnie dodać do masy wcześniej namoczoną żelatynę. Gotowy krem schłodzić w lodówce minimum 2 godziny. Po tym czasie ubić i wymieszać z ubitą śmietaną.
Ciasto przełożyć kremem i wstawić do lodówki na minimum 1 godzinę. Tort najlepiej smakuje z konfiturami: malinową, z czarnej porzeczki, wiśniową.

 

Jurij Gorobczyszyn – pastry chef w restauracji Cucina w City Park Hotel & Residence w Poznaniu. Absolwent Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii; doświadczenie zdobywał w Hotelu Imperator w Nimes (Francja), szkolił się u światowej klasy cukierników: Teda Chaixa, Antonio Bachoura i Alexandre’a Bordeaux. Uczestniczył w konkursie Zielona Budka Master Challenge 2016, w Mistrzostwach Cukierniczych Best Pastry Chef 2016 (2. miejsce), w Mistrzostwach Polski w Przygotowaniu Deseru Expo Sweet 2017 (4. miejsce).