Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Pascha w białej czekoladzie

dodano , Redakcja PS

autor: Maciej Majzon-Wójtowicz

Dlaczego pascha? Bo chyba nie ma drugiej potrawy, która by tak mocno kojarzyła się z Wielkanocą. Mocno serowy, mocno jajeczny i niesamowicie słodki. Ten deser był obowiązkowym punktem w każdej cukierni, w jakiej pracowałem, a każdy szef cukierni miał ulubiony zestaw dodatków. Za każdym razem można dowolnie zmieniać smak paschy poprzez dobór najróżniejszych bakalii czy owoców, a mimo to ciągle ma swój twarogowy, sernikowy charakter.


RECEPTURA

Pascha na twarogu z suszonymi winogronami, owsem i prażonym białym makiem, pokryta białą polewą na bazie białej czekolady.

Twaróg (na ok. 0,6 kg sera) 
3 l mleka
sok z całej dużej cytryny lub pół litra jogurtu, kefiru lub maślanki

Do garnka wlewamy mleko i zagotowujemy – kiedy się podniesie, zmniejszamy ogień do minimum, dodajemy sok z cytryny lub kefir (jogurt czy maślankę), delikatnie i wolno przemieszamy od brzegów do środka garnka. Gotujemy 2-3 minuty, tylko do oddzielenia się żółtawej serwatki i oddzielenia się sera. Twaróg wylewamy na gęste sito lub durszlak wyłożony gazą lub ściereczką kuchenną i odsączamy serwatkę.

Suszone winogrona – winogrona (najlepiej bezpestkowe) wkładamy na blaszce do piekarnika nagrzanego do 100oC i suszymy ok. 4-5 godz.

Owies – moczymy przez ok. 10 godz., a następnie gotujemy w proporcji 1: 3 (1 szklanka owsa do 3 szklanek wody) ok. 25-30 min.

Biały mak – gotujemy w mleku, odcedzamy i podsmażamy na patelni z miodem.

Masa twarogowa
250 g masła
400 g cukru
5 żółtek
3 szczypty soli
400 g śmietanki 36%
25 g żelatyny namoczonej w 125 g wody
1,5 kg twarogu

Żelatynę namaczamy. Ucieramy masło z cukrem i solą, dodajemy żółtka. Śmietanę zagotowujemy i zalewamy nią masę z masła i żółtek. Dodajemy twaróg i żelatynę i mieszamy na gładką masę. Na końcu dodajemy wcześniej przygotowane bakalie, wylewamy do foremek i mrozimy.

 

Biała polewa
150 g wody
300 g cukru
300 g glukozy
200 g śmietanki 36%
28 g żelatyny namoczonej w 110 g wody
300 g białej czekolady
barwnik biały

Wodę, cukier i glukozę zagotowujemy, zalewamy białą czekoladę z żelatyną i barwnikiem. Blendujemy i odpowietrzamy. Chłodzimy całą noc. Na następny dzień lekko podgrzewany i znów blendujemy na jednolitą masę. Oblewamy zamrożone paschy.

 

   
 

Maciej Majzon-Wójtowicz – absolwent technikum hotelarsko-gastronomiczne w Gdyni od zawsze zorientowany na cukiernictwo. Doświadczenie zdobywał m.in. w hotelu Haffner w Sopocie pod okiem szefa cukierni Michała Wiśniewskiego, gdyńskiej kawiarni Cynamon i Domu Czekolady. Obecnie pracuje w restauracji Metamorfoza w Gdańsku. Wspólnie z przyjacielem, Patrykiem Szczepańskim, prowadzi blog Kumple i Czekolada (kumpleiczekolada.blogspot.com). Na co dzień szczęśliwy tata 8-miesięcznej córeczki.