Utrzymująca się od wielu lat spadkowa tendencja spożycia pieczywa wymusza poszukiwanie rozwiązań pozwalających uatrakcyjnić asortyment wyrobów, a tym samym zyskać szersze grono klientów. Jednym ze sposobów umożliwiających przeciwdziałanie zaistniałej sytuacji jest wzbogacanie pieczywa dodatkami prozdrowotnymi.
Podobne artykuły
Powszechnie stosowane jako częściowe zamienniki mąki pszennej bądź żytniej różne rodzaje rozdrobnionych ziaren zbóż niechlebowych oraz nasiona innych roślin stanowią cenne źródło substancji o dużej wartości odżywczej, wzbogaconej dodatkowo w związki biologicznie czynne. Ich wykorzystanie często wiąże się jednak z większymi nakładami finansowymi, a tym samym – z wyższą ceną wyrobów finalnych, co niejednokrotnie nie znajduje akceptacji wśród konsumentów. Ponadto ich główne składniki to skrobia i białko, a związków biologicznie czynnych jest w nich stosunkowo niewiele. Natomiast na niewielką skalę, często głównie regionalną czy wręcz lokalną, jako dodatki do pieczywa stosowane są zielone części roślin czy warzywa – na przykład cebula.
Pieczywo wzbogacane cebulą
Jako dodatek do pieczywa może być stosowany nie tylko miąższ cebuli, ale również jej łuska. Niezwykle istotne jest, że większość swoich cennych właściwości cebula zachowuje po termicznej obróbce, takiej jak gotowanie, smażenie czy wypiek. Na podkreślenie zasługuje fakt, że łuska cebuli jest bardzo cennym źródłem przeciwutleniaczy, a w szczególności kwercetyny. Kwercetyna to flawonoid o żółtej barwie, występujący nie tylko w łusce cebuli, ale również w skórkach dojrzewających owoców, np. w jabłkach i winogronach. Związek ten charakteryzuje się udokumentowanym działaniem prozdrowotnym. Wykazuje silnie właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Ma to szczególne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych, chroni także komórki oczu przed uszkodzeniem przez promieniu UV. Kwercetyna hamuje również rozwój miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Działa także przeciwzapalnie.
Ta wspaniała cebula |
Na rynku krajowym stosunkowo niewiele pieczywa jest wzbogacane cebulą. Do jednych z najbardziej popularnych wyrobów tego rodzaju należą cebularze, najsłynniejszy przysmak z Lublina, których historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Niestety – wyrobów, do których dodawana byłaby łuska z cebuli, nie spotyka się wcale. W naszych badaniach wykazaliśmy, że dodatek do mąki pszennej w udziale do 3% rozdrobnionej łuski cebuli zarówno wpływa korzystnie na cechy jakościowe pieczywa (poprawa smaku, barwy i zapachu), jak i pozytywnie oddziałuje na jego właściwości prozdrowotne, w tym w szczególności przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że łuska cebuli jest materiałem, który stosunkowo trudno się rozdrabnia. Stosowanie rozdrabniaczy udarowych, szczególnie gdy chcemy uzyskać cząstki łuski o wielkości zbliżonej do wielkości cząstek mąki, nie daje odpowiednich rezultatów. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu specjalistycznych rozdrabniaczy nożowych bądź też stosowanie wodnych ekstraktów z łuski cebuli.
A może czosnek?
Dodatkiem, który może z powodzeniem wzbogacać pieczywo, jest również czosnek. Współczesne techniki analityczne, a także badania kliniczne potwierdzają szerokie prozdrowotne właściwości czosnku zwyczajnego, a w szczególności antywirusowe, bakteriobójcze i grzybobójcze. Warzywo to wykazuje również działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwutleniające oraz obniżające poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.
Czosnek może być dodawany do pieczywa nie tylko w postaci suszonej czy granulowanej, ale również jako pulpa, co znacznie upraszcza proces jego przygotowania oraz czyni ten dodatek bardziej atrakcyjnym cenowo. Wartość lecznicza czosnku jest najwyższa jesienią, dlatego korzystnie jest przygotowywanie wyciągów z czosnku świeżego bezpośrednio po zbiorze. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się czosnek niedźwiedzi, którego właściwości prozdrowotne są znacznie silniejsze od właściwości czosnku pospolitego. Jest szczególnie przydatny w kuracjach oczyszczających, odkażających i regenerujących przewód pokarmowy oraz w chorobach skóry.
Smaczne nowości
Dodatkami, które mogą w przyszłości zrewolucjonizować branżę piekarską, są zielone części roślin. W naszych badaniach wykazaliśmy, że liście komosy ryżowej doskonale wzbogacają pieczywo w związki o działaniu prozdrowotnym, w tym przeciwnowotworowym. Podobnie właściwości stwierdziliśmy w przypadku pieczywa wzbogaconego preparatem z zielonych części gryki.
Dodatek suchych i rozdrobnionych części tych roślin w niewielkim udziale (2-3%) w stosunku do masy użytej mąki w bardzo niewielkim stopniu przyczynia się do spadku objętości pieczywa. Pozwala natomiast uzyskać nowe, atrakcyjne organoleptycznie i prozdrowotnie, produkty.
Nie samym chlebem...
Warto urozmaicać chleb rozmaitymi dodatkami, jednak zamiast wyszukiwać drogie dodatki czy przyprawy, można z powodzeniem stosować łatwo dostępne, krajowe surowce, nie tracąc przy tym na jakości pieczywa, a dodatkowo czyniąc go konkurencyjnym cenowo. Przy odpowiednim zareklamowaniu takiego produktu można również liczyć na sukces rynkowy. Pamiętajmy o tym i przypominajmy konsumentom, że codziennie spożywane pieczywo może być nie tylko smacznym produktem żywnościowym, ale również może dodatkowo oddziaływać prozdrowotnie.
prof. dr hab. Dariusz Dziki, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra Techniki Cieplnej,
dr hab. Urszula Gawlik Dziki, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra Biochemii i Chemii Żywności