Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prosta rzeźba w torcie - tutorial

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

To nie sztuka pokazać pełną finezji technikę rzeźbienia w cieście na przykładzie współczesnej lokomotywy o opływowych kształtach. To fakt, ale ten wybór nie jest przypadkowy. Jak się z czasem okaże, ta rzeźba to konieczna lekcja wstępna do bardziej skomplikowanych technik – kiedy przyjdzie nam rzeźbić zwierzęta.

     
 

Artykuł pochodzi z lutowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

     
 

Styl angielski z Anią Daraż


Zapraszamy na kreatywne szkolenia dla wszystkich chętnych, którzy chcą pogłębić wiedzę, udoskonalić technikę lub też poznać nowe sposoby tworzenia i dekorowania tortów w stylu angielskim.

Dla osób, które wiedzą, co je interesuje w stylu angielskim, poświęcone są szkolenia w poniedziałki. Są to spotkania z indywidualnie ustalanym programem zajęć. Szkolenie trwa 6 godzin.

Szkolenia odbywają się w Pracowni Ciast i Tortów „Niezłe Ciacho”: Tarnów, ul. Brandstaettera 8, Kontakt: tel. 519 539 131

 

 

W tortach rzeźbionych dobrze sprawdzają się ciasta cięższe, typu chocolate brownie. Łatwo nadaje im się wszystkie najbardziej skomplikowane kształty. Odpowiedni nóż do rzeźbienia? Nie ma reguły – według mnie to po prostu nóż, którym dobrze się rzeźbi. Najważniejsze są oczywiście papierowe szablony, dzięki którym nadajemy odpowiednie kształty tortowej rzeźbie, oraz zdjęcie „protoplasty”, na którym będziemy się wzorować, by nie zgubić proporcji podczas naklejania elementów. Istotnym etapem prac jest również przygotowanie dekoracji z masy cukrowej – w tym przypadku okien i drzwi. Odpowiednio wcześniej wycięte elementy zdążą przeschnąć, dzięki czemu podczas ich naklejania nie ulegną odkształceniu.


Po upieczeniu blatów przekładamy je stabilną masą smakową, a dopiero po ostudzeniu tortu przystępujemy do rzeźbienia.
Przygotowaną szarą masą cukrową oblekamy cały tort. Następnie wycinamy żółty pas, który stanowi górę tortu i nachodzi w połowie na jego boki.

Specjalnym narzędziem do cięcia pasków wycinamy pasek czerwony.

Następnie naklejamy wcześniej przygotowane elementy okien i drzwi. Teraz wycinamy pasek z czarnej masy, który będzie biegł wzdłuż środkowej części „dachu”.

Mając już większość elementów przyklejonych, wycinamy dwa paski, które będą  przyklejone z przodu pociągu.

Używając odpowiedniego narzędzia do modelowania, zaznaczamy wgłębienia w odpowiednich miejscach tak, aby nie przeciąć masy – to ma być delikatny zarys, a nie nacięcie. Doklejamy również lusterka oraz koła.

Detale, czyli światła, zostały napudrowane srebrnym barwnikiem w pudrze.

Do wykonania napisu na czarnej powierzchni polecam dwa sposoby – albo nakładanie lukru królewskiego zabarwionego na odpowiedni kolor, albo pisanie pędzelkiem. W tym przypadku zmieszałam dwa barwniki w proszku: biały i pomarańczowy.

Wkrótce kolejne stopnie trudności rzeźbienia w torcie – zapraszam!

Więcej inspirujących
pomysłów szukaj na
www.niezleciacho.com

 

autor: Anna Daraż, Pracownia Ciast i Tortów „Niezłe Ciacho”