Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Nieśmiertelne Nemo & ferajna - tutorial

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Odkąd sięgam pamięcią, rybka Nemo to bodaj najbarwniejszy i najciekawszy spośród projektów, które wykonałam do tej pory. Rybka Nemo nigdy się nie nudzi i wciąż jest na topie. Wielość różnych kształtów połączonych z jaskrawymi kolorami podbije serce każdego dziecka. Tak niesamowity efekt można osiągnąć w bardzo prosty sposób...

     
 

Artukuł pochodzi ze styczniowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Do wykonania projektu będziemy potrzebowali masę cukrową w wielu kolorach. Z pewnością przyda nam się masa niebieska, biała, czarna, różowa, fioletowa, ciemnoniebieska, pomarańczowa, brązowa, żółta oraz zielona.

W sztuce modelowania masy cukrowej bardzo ważne jest dobre wyrobienie surowca. Dzięki temu masa jest elastyczna, łatwo się formuje, a przede wszystkim w finalnym produkcie na jej powierzchni nie pojawią się żadne niespodzianki, jak pękanie lub rozwarstwienie się masy cukrowej.  

Jak zrobić NEMO i ferajnę?

Zaczynamy od pomarańczowej kulki, z której formujemy łezkę. Na jednym jej końcu robimy ogonek, ściskając masę palcami.Drugi koniec łezki posłuży nam za buźkę rybki. Przy użyciu „kulki” robimy miejsce na oczy, które lekko wygładzamy opuszkami palców.

Poniżej oczu pojawi się rozbrajający uśmiech. W tym celu rozcinamy masę, lekko ją rozchylamy i nadajemy kształt uśmiechniętej buzi, robiąc przy okazji przestrzeń na „zęby”.

Oczy rybki formujemy z białych kuleczek, które przykleimy we wcześniej przygotowanych miejscach. Następnie kleimy brązowe tęczówki, a na koniec czarne źrenice.W uśmiechniętej buzi, na dolnej „wardze”, przyklejamy cienki pasek czarnej masy. Białe paski posłużą nam za prążki i „zęby”. Kleimy je na powierzchni rybki, pamiętając o pozostawieniu miejsca na płetwy. Wklejamy również cienki biały pasek w otwartej buźce.

Za pomocą przyrządu do wyciskania masy cukrowej przygotowujemy cienkie czarne paski, które następnie przyklejamy po dwóch stronach białych pasków. Uwaga: takie paski można pomalować barwnikami spożywczymi, ale trzeba mieć do tego wprawną rękę.Z kawałka pomarańczowej masy tworzymy płetwy i przyklejamy je do naszej rybki. Czarnymi paseczkami ozdabiamy brzegi płetw.Ostatnim szlifem jest biała kropeczka w oczach rybki, dodająca jej blasku i wyraźnego spojrzenia.

Proces przygotowania innej morskiej rybki jest podobny jak w przypadku Nemo. Całość formujemy z niebieskiej masy, po czym czarnym barwnikiem pokrywamy wybrane fragmenty.

Na ogonku kleimy żółty, lekko „nacinany” element.

Do przygotowania dwukolorowych płetw posłużą nam dwie kulki: mniejsza żółta i większa niebieska.

Żółtą kulkę umieszczamy na większej niebieskiej i spłaszczamy za pomocą pałeczki z zaokrągloną końcówką. Tak połączone masy formujemy w płetwę.

Przyklejamy płetwy i rybka wygląda jak żywa.

Rafa koralowa

Aby zrobić elementy rafy koralowej, musimy uzbroić się w cierpliwość. Najpierw z cienko rozwałkowanej masy (w różnych kolorach) dość gęsto wycinamy różnej wielkości koła, podobnie jak dziury w serze szwajcarskim.

Do uzyskania wygiętego kształtu pomocne będą pozwijane folie spożywcze, na których te kruche elementy będą się suszyć.

I tutaj ponownie przyda się cierpliwość, ponieważ cukrowa rafa koralowa potrzebuje kilku godzin, aby dobrze wyschnąć.

Drobne elementy rafy koralowej to już czysta zabawa. Warto się uzbroić w foremki w kształcie gwiazdek, przyrząd do modelowania muszelek i tzw. kulka, czyli pałeczka z kulką na końcu.Gotowe elementy wystarczy poukładać na torcie. Jeszcze tylko wycinamy z kolorowej masy słodkie imię solenizanta. Na koniec można zrobić efekt bąbelków na powierzchni tortu poprzez zamoczenie końcówki okrągłej tylki w białym barwniku i lekkim jej odciśnięciu. Życzę słodkiej zabawy!

Więcej inspirujących
pomysłów szukaj na
www.niezleciacho.com

 

autor: Anna Daraż, Pracownia Ciast i Tortów
„Niezłe Ciacho”