Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Kokardka loopy bow - tutorial

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Kokardka loopy bow sama w sobie jest na tyle wdzięczna i elegancka, że wystarczy za wszystkie cukrowe figurki, które są częstym gościem na naszych tortach. Może w zasadzie stanowić jedyny element dekoracyjny. Może być też ozdobą w witrynie niejednej cukierni na święta Bożego Narodzenia.

     
 

Artukuł pochodzi z grudniowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Prostota wykonania loopy bow to jej duży walor, a jej przygotowanie uruchamia indywidualne pokłady kreatywności. Tutorial naszej kokardy pokazuje, jak można zrobić ją najprościej. Może ona stanowić bazę do bardziej wyrafinowanych ozdób. Dlatego zachęcam do tworzenia własnych kompozycji, łączenia kolorów. Czasem wystarczy nakleić na paski kolorowe kółka lub pomalować w paseczki lub grochy, żeby z tego wyjściowego projektu stworzyć coś wyjątkowego. Przekonajcie się zatem, że każde wykonanie loopy bow rodzi nowe pomysły.

Do pracy potrzebna nam będzie: masa cukrowa z dodatkiem tragakantu lub cmc, czyli gumpaste, barwniki spożywcze, mały wałek nieprzywieralny, przyrząd do wycinania równych pasków, rękawiczki (fot. 1).


Masę barwimy według własnego pomysłu. Równie dobrze możemy ją pozostawić białą. Nie zapomnijmy, żeby po zabarwieniu włożyć masę do woreczka z zipem lub folii spożywczej, by nie obeschła (fot. 2-3).

Masę należy rozwałkować na grubość ok. 3 mm (fot. 4).

Z masy wycinamy 1-centymetrowe paski, z których będziemy tworzyć kokardę (fot. 5). Uwaga: szerokość pasków może być mniejsza lub większa, w zależności od przyjętej koncepcji kokardy. Dla dodatkowych efektów warto też eksperymentować z różnego rodzaju kółkami do cięcia pasków, które pozostawią dekoracyjne „szlaczki” wzdłuż wycinanych krawędzi masy. Dobrze sprawdzi się też radełko, którego ząbkowane brzegi dadzą efekt „falbanki”, lub specjalne radełko, które pozostawia wzór szycia. Możliwości jest bez liku, dlatego dobrze jest eksperymentować.

Z kolorowych pasków przygotowujemy elementy dekoracyjne, jak „łezki” czy spiralki (fot. 6). „Łezki” wykonujemy, łącząc końcówki jednego paska. Spiralki to efekt nawijania cienkich pasków masy na patyczki do szaszłyków. W przypadku „łezki” w miejscu jej łączenia można użyć drucika, który wykorzystuje się w tworzeniu kwiatów z cukru. Odbiorców tortu zawsze należy poinformować o  obecności drucików.

Elementy dekoracyjne zostawiamy do całkowitego wyschnięcia (fot. 7). W praktyce najlepiej używać ich dopiero następnego dnia.

W ostatnim etapie tworzymy fantazyjną kokardę. Do tego celu musimy przygotować kulę z masy cukrowej, w którą będziemy wbijać poszczególne elementy dekoracyjne. Należy pamiętać, że cukrowe dekoracje są bardzo kruche, więc należy je wbijać delikatnie. Wbijanie ułatwią druciki użyte przy przygotowaniu „łezek”. Do przyklejenia dekoracji najlepiej używać lukru królewskiego.

Wykonywanie loopy bow daje dużo możliwości. Mam nadzieję, że nasza kokarda zainspiruje Czytelników MB do stworzenia czegoś własnego. Powodzenia i do zobaczenia w kolejnym wydaniu.

Więcej inspirujących
pomysłów szukaj na
www.niezleciacho.com

 

autor: Anna Daraż, Pracownia Ciast i Tortów
„Niezłe Ciacho”