Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Składki ZUS on-line

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Od września każdy płatnik może dokonywać płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pośrednictwem strony pue.zus.pl. Udogodnienie jest wynikiem współpracy ZUS z PKO BP, dzięki której wachlarz e-usług świadczonych przez ZUS został wzbogacony o kolejną funkcjonalność.

Jak informuje Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, nowy sposób realizacji płatności składkowych ma ułatwić funkcjonowanie płatnikom zatrudniającym do 100 pracowników i korzystającym z aplikacji e-Płatnik na portalu pue.zus.pl. Platforma Usług Elektronicznych działa już od czerwca br. i od tego czasu systematycznie rozszerza zakres spraw, które można załatwić drogą elektroniczną.

Dzięki nowemu udogodnieniu przedsiębiorcy mają możliwość opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych on-line, bezpośrednio wykorzystując Platformę Usług Elektronicznych. Kolejnym etapem zmian i uproszczenia rozliczeń przedsiębiorców z Zakładem ma być umożliwienie przez PKO BP w niedalekiej przyszłości dokonywanie innych opłat na rzecz ZUS.

Aby dokonać płatności, należy zalogować się na swoim koncie w aplikacji e-Płatnik, gdzie jest możliwość utworzenia dokumentu płatniczego. Następnie wystarczy wybrać funkcję wysyłania przelewu, by nastąpiło przekierowanie  na stronę logowania do iPKO. Od tego momentu wszelkie czynności odbywają się automatycznie, natomiast po dokonaniu autoryzacji transakcji składka otrzymuje status potwierdzonej. Można również w każdym momencie, aż do ostatecznego zlecenia dokonania przelewu, zrezygnować z operacji.

Jak wyjaśnia rzecznik, po ostatecznym zleceniu przelewu ZUS zostanie powiadomiony o dokonaniu nieodwołalnej operacji, może wówczas uwzględnić fakt wykonania płatności jeszcze przed realnym wpływem środków.  

autor: Justyna Gul