Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

8 mld euro na dotacje dla firm

dodano , Administrator

Fundusze Europejskie dla nowoczesnej gospodarki. Poznaj konkursy wspierające innowacje, zieloną transformację i technologie cyfrowe

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) oferuje budżet ok. 8 mld euro na dotacje dla firm i podmiotów wspierających przedsiębiorców. Program przyczynia się m. in. do transformacji przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonej i cyfrowej przyszłości czy wzmacniania potencjału badawczego i innowacyjnego. W jakich konkursach aktualnie można wystartować i jakie środki pozyskać?

Wsparcie nowoczesnej gospodarki
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów – Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Głównymi jego celami są: wzmacnianie potencjału badawczego i innowacyjnego poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii, wspieranie wzrostu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, rozwijanie umiejętności w dziedzinie inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości oraz kierowanie gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 i ekologicznych technologii.

Program stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, jednocześnie skutecznie odpowiadając na największe wyzwania cywilizacyjne. Udział w obecnie trwających konkursach umożliwi firmom nie tylko finansowanie całego procesu B+R+I i zapewni wsparcie na każdym etapie rozwoju, ale przede wszystkim przyczyni się do rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej oraz transformacji przedsiębiorstw w kierunku bardziej zrównoważonej i cyfrowej przyszłości.

W jakich konkursach można obecnie zdobyć dofinansowanie?

Obecnie w ramach programu są ogłoszone cztery konkursy:

- „Startup Booster Poland – SMART UP” (nabór do 22.08.2023 r.),

- „Rozwój oferty klastrów dla firm” (nabór do 30.08.2023 r.),

- „Ścieżka SMART 2 nabór 2023”

- „Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność” (w obu przypadkach runda kończy się 30.10.2023 r.).

więcej >