Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Dzwoneczek, czyli ubieramy figurkę

dodano , Administrator

Często ubranie figurki sprawie nie lada problem. W tym tutorialu pokaże jak zrobić poszczególne elementy stroju w kilku krokach.

Coraz modniejsze są formy do figurek, z których możemy skleić całą ludzką lub bajkową postać. Osobiście jestem zwolenniczką modelowania od podstaw, ręcznie, ale rzeczywiście przy dużych zamówieniach warto podeprzeć się foremką. Używanie jej wymaga jednak doświadczenia w modelowaniu, dlatego polecam najpierw potrenować, aby później potrafić pracować z modułami. W przeciwnym razie może się okazać, że łączenie gotowych elementów będzie bardzo trudne, ponieważ łatwo je zdeformować w trakcie doklejania.

 

Figurka prezentowana na zdjęciach jest w całości wymodelowana, ale jeśli do etapu ze zdjęcia 1 wykonamy ją z formy, to zaczynam jej ubieranie i wykończenie od tego momentu.

Inspirując się ubiorem Dzwoneczka, w pierwszej kolejności wycinam dół sukienki, a następnie przyklejam na figurkę.W sposób widoczny na zdjęciach docinam górę i doklejam na korpusie.Następnie łączę oba elementy sukienki za pomocą drewnianego patyczka, zacierając granice. Efektownym akcentem będzie zaznaczenie marszczenia na boku.Do zielonego koloru dodaje nieco brokatowego barwnika w pompce (ma większe drobinki niż większość dostępnych na rynku), łączę z odrobiną wody i piping żelu. Następnie cieniuję ubranie, a jaśniejszą cześć pokrywam warstwą samego żelu z odrobiną wody (tylko sukienkę, ciało powinno być matowe).


Srebrnym barwnikiem w pompce rozpylam brokat, który zatrzyma się na ubraniu, a to co pokryje ciało figurki, można szybko usunąć suchym pędzlakiem, zostają wówczas bardzo niewielkie drobinki i dzięki temu powstaje duży kontrast pomiędzy brokatowym ubraniem a resztą dekoracji.


Na tym etapie doklejam ręce.


Przygotowuję kilkanaście kosmyków w takim kształcie, ale o różnej szerokości. Tworzenie fryzury z rozpuszczonymi włosami zaczynam od większego kosmyka, doklejając go na dole z tyłu głowy. Następnie doczepiam kolejne mniejsze coraz wyżej, aż powstaje bujna fryzura.


W tej wersji dokleiłam również niewielki kok na górze głowy, aby upodobnić postać do Dzwoneczka. Aby włosy wyglądały naturalniej, cieniuje je 2-3 odcieniami brązów – najlepiej barwnikami pudrowymi lub w proszku.Buty najczęściej robię osobno nie bezpośrednio na figurce – szczególnie siedzącej. Dlatego przygotowuje dwie stopy i do nich w pierwszej kolejności doklejam podeszwę w kształcie wkładki do butów. Jeśli buty mają być na obcasie lub jak w tym przypadku na koturnie, stopa powinna być wygięta.Następnie wykrawam owalny kształt, który przykleję na przód stopy i dopasowuję do brzegów. Zazwyczaj docinam jeszcze skalpelem, alby podeszwa równo się odznaczała.


Wycinam prostokątny kształt, który przecinam pod kątem na dwie równe części i doklejam w sposób widoczny na zdjęciu, tak aby powstały koturny.
Wycinam dwa prostokąty i zaokrąglam krawędzie. Następnie dopasowuję bezpośrednio na stopie i docinam górny element butów.


Docinam stopy przy górnym zakończeniu butów i doklejam do nóg siedzącej figurki. Możesz odbić mniej lub bardziej skomplikowaną strukturę i dodać wykończania w postaci lamówki – to pozwoli ukryć łączenie.Pomponik – wersja dla cierpliwych. Bardzo często nawet do prostych figurek dodaję jakiś bardziej pracochłonny akcent. W tym przypadku jest to pomponik przy butach. Nie bez powodu jest to wersja dla wytrwałych, trzeba bowiem połączyć kilkadziesiąt drobno pociętych, podłużnych trójkątów, aby powstał taki niewielki element dekoracyjny.

 

Kreatywny sugarcrafting z Angeliką Chwyć – w nowym cyklu artykułów Angelika Chwyć, artystka, dekoratorka, właścicielka SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze https://www.facebook.com/angelika.chwyc , podzieli się z Wami warsztatem tworzenia cukrowo-czekoladowych dekoracji.


Światowej klasy ekspertka zaprezentuje:
- autorskie techniki dekorowania,
- ciekawe eksperymenty z surowcami,
- niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwiają pracę dekoratorom.