Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Czujemy miętę do chleba

dodano , Administrator

Twierdzą skromnie, że ich chleb to żadna magia. Tylko mąka i woda. Jednak klienci o bochenkach ze Stacji Chleba mówią: dzieło albo ideał. Kamil Bochniak i Dawid Rybarz opowiadają, jak lokalna piekarnia rzemieślnicza radzi sobie w kryzysowej rzeczywistości.

Dominika Wojniak: Jesteś aktorem związanym z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Jak to się stało, że zostałeś piekarzem?
Kamil Bochniak: Od zawsze chciałem być aktorem, co, jak zauważyłaś, udało mi się osiągnąć. Jednocześnie od zawsze lubiłem gotować i piec. Jednak piekarzem zostałem z czystego przypadku. Początkowo piekłem chleby amatorsko. To były czasy, kiedy eksperymentowałem z drożdżami. Aż pewnego razu dostałem zakwas. On zmienił wszystko. Postanowiłem piec na zakwasie, jednocześnie edukując się w temacie. Zaczęło się od jednego bochenka, który upiekłem dla mojej rodziny. Kolejne trafiły do przyjaciół, kolegów z pracy. Chętnych było coraz więcej. Uznałem, że warto ubrać to wszystko w jakieś ramy, dlatego założyłem działalność. I tak od ponad 2 lat prowadzę własną manufakturę.


Kamil Bochniak - piekarz, aktor teatralny, właściciel piekarni rzemieślniczej Stacja Chleba w Mierzęcicach (www.stacjachleba.pl)Zacząłeś prowadzić działalność podczas pandemii. Ta wyjątkowa sytuacja utrudniła czy ułatwiła start biznesu?
K.B.: Paradoksalnie ułatwiła. Istnieje taki chiński znak, który przypisuje kryzysowi dwa znaczeniami. Z jednej strony jest on czymś, co pogrąża, utrudnia, zabija, a z drugiej może być szansą, potencjałem do wzrostu. Patrząc z perspektywy czasu, dla nas był tym drugim. Dostaliśmy szansę i skorzystaliśmy z niej.

Nasi rodacy zmieniają nawyki żywieniowe. W 1980 r. statystyczny Polak rocznie zjadał nawet 100 kg chleba. Według danych GUS w 2020 roku spożycie chleba na jedną osobę wynosiło niecałe 36 kg. Czy w takich okolicznościach warto wchodzić w biznes związany z pieczeniem chleba?
K.B.: Ludzie coraz częściej mówią – nie jem pieczywa. Twierdzą, że sami pieką chleb. Te zmiany nawyków odbijają się w statystykach. Ale mimo kurczącego się rynku popyt na nasz chleb wciąż znacząco przewyższa podaż. Musimy uwzględnić jeszcze trzecią zmienną. Rośnie świadomość konsumencka, a z nią grupa klientów, którzy chcą kupować wysokiej jakości pieczywo bez względu na cenę. To do nich trafiamy z naszą ofertą. Nie jesteśmy w stanie konkurować niczym innym – tylko wysoką jakością produktu.

Na pewno nie możecie konkurować ceną, skoro za bochenek ze Stacji Chleba trzeba zapłacić około 30 zł. Nawet przy rekordowych wzrostach cen pieczywa Wasz chleb jest po prostu drogi.
K.B.: Na pierwszy rzut oka tak to wygląda. Ale my bronimy tej ceny z trzech powodów. Po pierwsze, to produkt wysokiej jakości wypiekany z niestandaryzowanej chemicznie mąki według tradycyjnej receptury. Po drugie, nasz chleb wystarcza na wiele dni, bo ma długi termin przydatności do spożycia, a jednocześnie jest sycący. I po trzecie, nie musimy go wyrzucać, gdyż się nie psuje. Nawet jak wyschnie, możemy go podgrzać, odzyskuje wtedy swoje właściwości. Dorzucę jeszcze jeden powód. Na starcie postanowiłem, że nie będę co chwila podnosić ceny. Miała być stabilna, bo klienci się do niej przywiązują. I tak się stało. Cena pozostała bez zmian do września 2022 roku. Wtedy też zrobiliśmy pierwszą po 2 latach korektę z nadzieją, że ponownie utrzymamy ją przez długi czas.

 


Co to oznacza, że wypiekacie pieczywo z niestandaryzowanej chemicznie mąki?
K.B.: Współcześnie podczas mielenia ziarna na mąkę dochodzi do chemicznej standaryzacji produktu. To znaczy, że przez dodanie składników chemicznych dopuszczonych przez prawo otrzymuje się produkt o stałych i powtarzalnych parametrach wypiekowych. Młyn w Ciechanowcu, w którym zaopatrujemy się w mąkę, nie korzysta z dobrodziejstw współczesności, więc mąka różni się w zależności od partii. Stosując mąkę niestandaryzowaną, zapewniamy sobie mnóstwo wrażeń, a naszym klientom zdrowszy i bardziej naturalny produkt.

Piekarnie rzemieślnicze stały się w ostatnich latach popularnym pomysłem na biznes. W internecie można spotkać poradniki „Rzuć wszystko i załóż piekarnię rzemieślniczą”. Czy wykonanie jest równie proste jak samo hasło?
K.B.: Wszystko zależy od okoliczności. W moim przypadku otwarcie biznesu było faktycznie dość łatwe. Wszystko płynęło swoim rytmem, bez presji, że musi się udać. Moją pasję ubrałem w formalny garnitur, ale to nie znaczy, że musiałem ją porzucić. Do dziś pieczenie chleba sprawia mi przyjemność. Ten pierwiastek luzu, który towarzyszył mi na początku, nadal jest ze mną. Podobnie jak Helmut.Kim jest Helmut?
K.B.: To mój zakwas. Bez niego nie byłoby ani chleba, ani sukcesu, który chyba udało nam się razem osiągnąć.

To on gwarantuje długowieczność Waszego chleba?
K.B.: Absolutnie tak. Kiedyś wypiekało się tylko chleby na zakwasie, które były świeże nawet przez 10 dni. Dziś zdecydowana większość pieczywa wypiekana jest na drożdżach piekarniczych. To one gwarantują szybkość i stabilność wypieku. Jednak pieczywo szybko się kruszy i staje się czerstwe. My z premedytacją nie stosujemy drożdży. Wolimy pracować w trudniejszych warunkach, ale efekty są zdecydowanie inne. W procesie kiszenia mąki otrzymujemy zakwas, który zawsze jest wyjątkowy, zależny od miejsca, w jakim powstaje. Tu nie ma standaryzacji. Długowieczność naszego chleba zapewnia fermentacja. Podczas tego procesu bakterie przetrawiają ciasto, wiązania węglowodanowe rozpadają się. W konsekwencji chleb nie kruszy się, jest zdrowszy i dłużej pozostaje świeży. Za długą przydatność do spożycia odpowiada natura, a nie chemia.

Rzemies´lniczy charakter pracy oznacza potrzebe? kontrolowania znacznie wie?kszej liczby parametrów niz˙ ilos´c´ ma?ki i wody. Zakwasu trzeba pilnowac´ jak dziecka, opiekowac´ sie? nim, karmic´. To podstawa naszego pieczywa – podkreślają piekarze rzemieślnicy. Myślisz podobnie?
K.B.: Zdecydowanie! Dlatego współczesne piekarnie dodają drożdże, spulchniacze, stabilizatory. Wszystko po to, by skracać proces i stabilizować wypiek. Drożdże są jak domowy wykastrowany kot. Potulne, nie zrobią krzywdy. A zakwas to dziki tygrys. I właśnie ta dzikość, nieprzewidywalność, jaką daje praca z zakwasem, jest esencją naszej piekarni.

Skład chleba określacie jako „wzruszająco prosty”. Wykorzystujecie trzy składniki: mąkę żytnią typ 720, sól kłodawską i wodą. Jest jeszcze czwarty składnik niematerialny – czas. Czy to w nim tkwi sekret sukcesu?
K.B.: Odpowiem słowami Bogdana Smolorza, renomowanego piekarza z wieloletnim stażem, transformacja w latach 90. ubiegłego wieku przyniosła ze sobą technologię, która pozwoliła robić pieczywo tanio, szybko i łatwo. W momencie kiedy zaczęły się duże biznesy, skończyła się pasja. Produkcja tak przyspieszyła, że nie było czasu, by piec tradycyjnie. My podczas wypieku zapewniamy ten czas, nasz chleb robimy przez 20 godzin. Czas jest dziś deficytowym, dlatego tak drogocennym składnikiem.


Dawid Rybarz – partner biznesowy Kamila Bochniaka, zajmuje się wizerunkiem marki i dystrybucją produktów piekarni Stacja Chleba, właściciel sklepu ze zdrową żywnością Luuuzem w ChorzowiePiekarnie rzemieślnicze korzystają z zapomnianych zbóż, eksperymentują z oryginalnymi dodatkami lub odświeżają stare receptury. Jaki jest wasz wyróżnik na tle konkurencji?
Dawid Rybarz: Długo rozważaliśmy dodatki, ale finalnie nie zdecydowaliśmy się na taki krok. Uznaliśmy, że siła naszego chleba tkwi w prostocie. Uprościliśmy również naszą ofertę. Początkowo wypiekaliśmy chleby pszenno-żytnie i żytnie. Kiedy te drugie zdominowały sprzedaż, ograniczyliśmy produkcję do żytnich bochenków. Pieczemy na niestandaryzowanej chemicznie mące, a to rzadkość. Nasz chleb wyróżnia się też wizualnie. Jak na foremkowy jest duży – ma 34 cm długości i waży 1,2 kg. Posiada papierową obwolutę, co jest dość wyjątkowe. To wszystko razem wyróżnia nas na tle konkurencji.

Jak dużą macie produkcję?
D.R.: Aktualnie wypiekamy chleby trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Łącznie około 320 bochenków. Dążymy do zwiększenia produkcji, chcemy codziennie wypiekać 160 bochenków. Takie mamy możliwości.

Zatem jak wygląda dystrybucja? Punkty sprzedaży wybieracie według jakiegoś klucza?
D.R.: Dokładnie tak, punkty sprzedaży, do których trafia nasz chleb, nie są przypadkowe. Zależy nam, by sprzedawać się w dobrym towarzystwie, czyli wśród wysokiej jakości produktów lokalnych, rzemieślniczych czy ekologicznych. Do tej pory nawiązaliśmy współpracę z ponad 20 sklepami. Dostajemy od nich zamówienia i trzy razy w tygodniu przywozimy im nasze chleby. Zasięgiem obejmujemy obszar metropolii, choć od niedawna prowadzimy również sprzedaż wysyłkową. Nasze chleby trafiają do paczkomatów na terenie całej Polski.To rozwojowa część Waszego biznesu?
D.R.: Na to liczymy. Pandemia mocno zmieniła zachowania konsumenckie. Chętniej wybieramy zakupy online z przesyłką. Nasz produkt ma właściwości sprzyjające sprzedaży wysyłkowej, bo do tygodnia zachowuje świeżość. Opinie pierwszych klientów, którzy skorzystali z tej formy zakupu, są bardzo pozytywne. Tradycyjny chleb z nowoczesną formą sprzedaży to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród piekarni rzemieślniczych.

Z badania konsumentów Kantar TNS z 2018 roku wynika, że Polacy najchętniej jadają chleb ciemny, razowy, żytni/orkiszowy. Chleb biały pszenny znalazł się na drugim miejscu. To dla Was dobra prognoza.
D.R.: Zdecydowanie tak. Żytni chleb ma dobrą prasę. Moda na ciemne zdrowe pieczywo jest wciąż na fali. A my na tej fali płyniemy.

Dobrą prasę robią także dietetycy, którzy polecają chleb żytni na naturalnym zakwasie jako najzdrowsze pieczywo. Wasz chleb wpisuje się w te zalecenia.
K.B.: Wypieki na zakwasie charakteryzuje wyrazisty, bardzo złożony smak. Oprócz smaku mają również liczne właściwości zdrowotne. Dostarczanie organizmowi dobrych bakterii zawartych w produktach o długiej fermentacji wzmaga produkcję witamin, reguluje kwasowość w jelitach, działa przeciwzapalnie, polepsza metabolizm cukrów, zapobiega zespołowi jelita drażliwego, a nawet reguluje nastrój, zapobiegają jego obniżeniu. Na temat tego edukujemy współpracujących z nami sprzedawców, oni zaś swoich klientów.Kto kupuje Wasz chleb?
D.R.: Jeśli chodzi o wiek, to właściwie każdy. Wydawać by się mogło, że taki produkt będzie trafiać głównie do ludzi młodych. Okazuje się jednak, że wśród naszych stałych klientów jest sporo seniorów. Spełnia ich oczekiwania smakowe. Być może to podróż sentymentalna do czasów, kiedy jeszcze chleb był wypiekany zgodnie ze starymi recepturami? Odpowiada im również pod kątem zdrowotnym. A dzięki temu, że mogą go kupić na wagę, nie ma ryzyka, że się zmarnuje.

To dobre rozwiązanie, gdyż chleb należy do grupy produktów wyrzucanych w największych ilościach. Według szacunków co sekundę Polacy wyrzucają średnio aż 184 bochenki . Czy ogólny wzrost cen przełoży się na bardziej świadome kupowanie i mniejsze marnotrastwo?
D.R.: Mam nadzieję, że tak się stanie. Być może to właśnie drożejąca żywność przyczyni się do tego, że Polacy będą rozważniej dokonywać zakupów. Zwłaszcza że problem marnotrawstwa nie dotyczy tylko pieczywa, ale ogólnie jedzenia.

Z danych rynkowych wynika, że piekarnie, także rzemieślnicze, są w coraz trudniejszej sytuacji. Wszystko przez rosnące ceny surowców i energii. Czy kryzys, z którym zmaga się branża, dotknął również Was?
D.R.: Wydaje mi się, że nie odczuwamy kryzysu tak dotkliwie jak inni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wciąż jesteśmy na fali wznoszącej, wciąż się rozpędzamy. To może działać niwelująco na mechanizmy kryzysowe, które destrukcyjnie wpływają na ugruntowane biznesy. Mimo że u nas również rosną koszty energii czy mąki, to jednak obroty rosną bardziej, dlatego biznes zamyka się na plusie.
K.B.: Może nasza tajemnica tkwi w skali? Jesteśmy bardzo małą piekarnią. Popyt na nasz chleb wciąż mocno przewyższa podaż, wobec czego nie notujemy spadków sprzedaży, a wzrosty. To pozwala nam wyciągnąć wnioski, że jest miejsce na rynku dla tego typu produktów.

Czy zatem obawiacie się czegoś w kontekście pogarszających się warunków biznesowych?
D.R.: Obawiamy się, że jak ludzie będą musieli coraz bardziej oszczędzać na jedzeniu, w końcu porzucą wysoką jakość na rzecz ceny. To dla nas najczarniejszy scenariusz. Z drugiej strony wychodzimy z założenia, że zawsze bedą klienci poszukujący dobrej jakości produktów. Wtedy będziemy mogli zaproponować im nasz chleb.
K.B.: Mam wciąż z tyłu głowy myśl, że może nadejść chwila, kiedy będziemy zmuszeni zamknąć biznes. Widzimy, jak niestabilny jest świat, w którym żyjemy, dlatego naiwnością byłoby wierzyć, że biznesy, nawet te, które osiągnęły sukces, będą zawsze stabilnie trwać.Co dziś jest największym hamulcem w rozwoju Waszym biznesu?
D.R.: Czas. Tyle jest do zrobienia, a czasu wciąż za mało. Tylko nasz chleb ma go tyle, ile potrzebuje.
K.B.: To prawda. Żeby się bardziej rozpędzić, potrzebujemy czasu. Liczę, że będzie nam dany.

Czyli przyszłość piekarni widzicie w jasnych barwach?
K.B.: Ja planuję na kwartał do przodu. Niestety minusami planów krótkoterminowych są większa nerwowość i częstsza potrzeba zmian. Jednak po tych niespełna 3 latach działania piekarni wiem już, że trzeba być bardzo czujnym. W dzisiejszych czasach warunki biznesowe są nieprzewidywalne. Nawet gdy jest dobrze, nie można powiedzieć sobie, że teraz to już na spokojnie. Spokojnie już było.
D.R.: Zdecydowanie. Mamy plany rozwojowe na najbliższy rok, chcielibyśmy mieć 5 dni wypiekowych po 160 bochenków. Myślimy też o poszerzeniu oferty o bułki i bagietki na zakwasie. Wciąż szukamy nowych punktów sprzedaży, rozkręcamy sprzedaż wysyłkową. Dużo się dzieje. Dlatego zamiast siąść i narzekać, że jest trudniej, drożej i mniej pewnie, robimy swoje. Pieczemy chleby.

Dziękuję za romowę.