Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Powtórka kryzysu żywnościowego z 2008 roku?

dodano , Redakcja MH

Pojawiają się obawy o powtórkę wielkiego kryzysu żywnościowego sprzed 5 lat. Susza w Stanach Zjednoczonych wpływa na ceny zbóż i nasion oleistych, jak Unia Europejska reaguje na skoki cen?

Ekstremalna susza w USA pogłębia się, a wraz z nią rosną ceny zbóż i nasion oleistych. Stany Zjednoczone są największym producentem i eksporterem zbóż na świecie, a amerykańskie giełdy wyznaczają światowe tendencje cenowe. Skoki cen odnotowuje się więc także w Europie, choć nic nie wskazuje na to, aby Unii groził deficyt zbóż, choć bilans zbożowy może być napięty.

Pojawiają się jednak obawy o powtórkę kryzysu żywnościowego z 2008 r., kiedy to niedobory zbóż spowodowały niepokoje i zamieszki w niektórych biednych krajach globu. Pomimo obecnych zwyżek wielu importerów z Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu ze względnym spokojem oczekuje na spadek cen, nie spiesząc się z dokonywaniem zakupów. Czy to jednak wystarczy by ostudzić cenowe szaleństwo? Jeśli chodzi o unijny rynek zbożowy, to jak na razie sytuacja nie jest alarmująca.

Unia posiada pewne mechanizmy, które mogłyby zostać zastosowane w celu zmniejszenia eksportu, dotychczas jednak nie były one wykorzystywane.

Źródło: farmer.pl/FAMMU/FAPA