Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Czas na polską malinę i odkrycie jagody kamczackiej!

dodano , Redakcja AK

Korzystajmy z pełni sezonu na truskawki i wypatrujmy pierwszych tegorocznych malin. Trwa fantastyczna akcja polskich producentów owoców jagodowych, którzy w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” promują rzemieślnicze lody i zapraszają do lodziarni.

Dlaczego malina jest tak popularna?

– Malina wykorzystywana jest w wielu smakach jako przekładka, konfitura, tzw. variegato, na przykład do kaszki manny z malinami czy do jogurtu z malinami. Daje bardzo dużo możliwości. Pasuje do czekolad białych i ciemnych, do serów, na przykład gorgonzoli. Popularne są lody malinowe z rozmarynem. Osobiście polecam lody parmezanowe z konfiturą malinową – mówi Tomasz Szypuła, lodziarski mistrz Polski 2017, reprezentant kraju na Gelato World Cup 2018, autor Najlepszych Lodów Borówkowych 2018.

– Ta akcja ma nas zbliżyć. Chcemy lepiej poznać pomysły i pracę ludzi, którzy kupują nasze owoce. Dzień przeciętnego plantatora, podobnie jak nasz, zaczyna się o 6.00 rano, a bardzo często kończy się o 24.00. Zabiegi pielęgnacyjne, ochronne wykonuje się niestety po zachodzie słońca. Trzeba też dbać o owady oblatujące, które zapylają kwiaty i powodują, że owoce powstają. Od początku wiosny do końca sezonu praca trwa od 6.00-24.00. Wszyscy pracujemy więc praktycznie na 3 etaty – mówi dr Paweł Krawiec, ekspert i plantator malin z Horti Team.

Plantator owoców jagodowych zmaga się z przyrodą, z pogodą, np. z wiatrami, które mogą zniszczyć w ciągu tygodnia cały plon, więc musimy stawiać osłony przeciwwietrzne. W Polsce mamy też dni gradowe, one również potrafią zniszczyć 50%, a nawet 100% plonu. Plantacje owoców jagodowych trzeba przykrywać, zwłaszcza jeśli myślimy o uprawach przeznaczonych na rynek świeży. Upały sprawiają, że niestety plantacji owoców jagodowych nie poprowadzi się bez nawadniania. Pamiętajmy, że większość z nich składa się w 80-90% wody, a tę trzeba dostarczyć. Możemy zdać się na naturę, co niekoniecznie będzie dobre, bo może jej być za dużo,  albo trzeba samemu nawodnić plantację. To wszystko składa się na produkt na półce albo w lodach – dodaje Krawiec.

Czas na jagodową sztafetę!

„Mistrz Branży” jest pierwszym partnerem medialnym kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Wspólnie zapraszamy na lody truskawkowe i malinowe. Czerwiec to też czas na lody z jagodą kamczacką. W Polsce są największe nasadzenia odmian, które zmieniły postrzeganie tego owocu. Nadaliśmy kierunek uprawie towarowej, jesteśmy jej liderem w Europie.

Gdzie zjemy najlepsze lody truskawkowe i malinowe?

Zgłaszajcie lodziarnie w wydarzeniu „Najlepsze lody malinowe!” na Facebooku. Podajcie miasto i lodziarnie! Będą one przez cały sezon promowane wśród miłośników rzemieślniczych lodów. W lipcu będziemy zapraszać na lody porzeczkowe, a w sierpniu odbędzie się konkurs na najlepsze na świecie lody borówkowe. Będziemy promować konkretne pomysły na smak lodów z owocami jagodowymi.