Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Piekarnia-cukiernia na parkiecie

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Często przedsiębiorcy stają przed dylematem: jak pozyskać kapitał na rozwój swojej działalności? W gąszczu możliwości, jakie daje rynek finansowy, warto wybrać opcję, która wzmocni pozycję piekarni na rynku.

     
 

Artykuł pochodzi z lipcowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Panujące od dawna na światowych rynkach finansowych nerwowe nastroje spowodowały, że przedsiębiorcy, chcąc pozyskać kapitał na rozwój piekarni, są zmuszeni do wyjątkowo rzetelnej analizy oferowanych przez rynek produktów bądź usług finansowych. Właściciel piekarni, stojąc przed wyborem, skąd wziąć kapitał na dalszy rozwój firmy, najczęściej wybierze kredyt lub leasing. Są to rozwiązania, które najszybciej przychodzą na myśl, ponieważ należą one do najbardziej powszechnego i najszybciej dostępnego rodzaju produktów. Niemniej jednak z zasady nie można ich traktować jako substytucyjnych form finansowania. Jedna, jak i druga forma ma swoje wady i zalety.

Przedsiębiorcy, planując pozyskanie dodatkowych środków na rozwój firmy, przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na indywidualne wyznaczniki oceny. Krótko mówiąc, jakie parametry przy wyborze danej formy finansowania będą dla nich najistotniejsze, biorąc również specyfikę branży piekarskiej. Według doradców Leasingowo-Kredytowi Finansowanie 24 (firma zajmująca się obsługą małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie doradztwa w wyborze najlepszej metody finansowania inwestycji) do najistotniejszych kryteriów należą m.in. warunki zakupu oraz skutki podatkowo-finansowe. W tym wypadku należy ustalić, w jaki sposób ‒ w wyniku dokonanej transakcji kupna-sprzedaży ‒ będziemy mogli dokonać rozliczenia podatku VAT, sposobu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli planowane do pozyskania środki zamierzamy przeznaczyć na zakup środków trwałych, ważną cechą wyróżniającą leasing jest ich udostępnienie bez konieczności ich zakupu. Zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu przedsiębiorca musi być świadom opłat wstępnych. W przypadku leasingu pobierana jest opłata wstępna stanowiąca pewien procent pełnej kwoty danego środka trwałego. Natomiast w przypadku kredytu pobierana jest niezwłocznie przez bank opłata za jego przyznanie.

Trudno jest dokonać subiektywnej oceny oraz odpowiedzieć na pytanie, który ze sposobów finansowania jest bardziej atrakcyjny. Podjęcie decyzji zależy od wielu czynników, zarówno tych wskazanych powyżej, jak i wyników finansowych wypracowywanych przez piekarnię oraz kosztów, które ponosi.

Fundusz inwestycyjny ‒ trzecia alternatywa

Niezależnie od wymienionych powyżej sposobów finansowania dodatkowym, alternatywnym źródłem pozyskania kapitału może być inwestycja funduszu inwestycyjnego, która polega na pozyskaniu kapitału od inwestorów indywidualnych w drodze emisji akcji. Wiąże się to z debiutem danej firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (bądź rynku alternatywnym dla małych i średnich przedsiębiorstw ‒ NewConnect) oraz nobilitacją, jaką jest bycie spółka giełdową.

Decydując się na podjęcie współpracy z funduszem inwestycyjnym, przedsiębiorca musi mieć świadomość nałożonych na niego obowiązków. W przypadku przekształcenia firmy w spółkę giełdową podejmuje także krok prowadzący do zwiększenia struktury właścicieli w firmie. W ostatnich latach proces dokapitalizowania firm z rynku publicznego przeszedł długą drogę. Jego główną ideą jest wsparcie kapitałowe ciekawych i dobrze zarządzanych przedsiębiorstw, które w wyniku dodatkowego kapitału na rozwój są w stanie zwiększyć ekspansję swojej działalności, jak i wyniki finansowe. Z danej formy finansowania od momentu powstania rynku NewConnect skorzystało już 396 przedsiębiorstw. Firmy, które chcą pozyskać kapitał od inwestorów indywidualnych, muszą spełnić m.in. poniższe kryteria:

‒ firma musi być prowadzona w formie prawnej jako spółka akcyjna, także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej może być ona wniesiona aportem do nowo zawiązanej spółki akcyjnej. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi nastąpić jej przekształcenie w spółkę akcyjną;

‒ firma nie może być w stanie upadłości lub postępowania likwidacyjnego.

7 mocnych stron funduszu inwestycyjnego

  1. Niekwestionowaną zaletą inwestycji funduszu inwestycyjnego jest możliwość uzyskania dofinansowania przedsiębiorstwa na każdym etapie jego rozwoju.

  2. Fundusz inwestycyjny, mimo uczestnictwa w strukturze właścicieli, nie ingeruje w sposób zarządzania firmą.

  3. Przedsiębiorstwo może liczyć na wsparcie w obszarze finansów oraz szeroko pojętego know-how w zakresie zarządzania firmą.

  4. Fundusz inwestycyjny jako współwłaściciel firmy w pełni akceptuje brak zabezpieczenia inwestycji.

  5. Inwestycja funduszu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami wstępnymi, co zawsze występuje w przypadku kredytu oraz leasingu.

  6. Udział partnera strategicznego w strukturze akcjonariuszy jest niekwestionowaną zaletą, bowiem zdecydowanie wpływa na wzrost zaufania inwestorów indywidualnych do danej firmy.

  7. Dany rodzaj inwestycji nie wiąże się z comiesięcznymi spłatami na rzecz funduszu, jak to jest w przypadku rat leasingowych bądź kredytowych (inwestycja jest bezzwrotna – w zamian za wkład finansowy fundusz otrzymuje określony pakiet akcji, zwykle ok. 10-20%).

W warunkach silnej rywalizacji rynkowej głównym zamierzeniem „zdrowego” i dobrze prosperującego przedsiębiorstwa jest błyskawiczny rozwój, a to czasem wymaga pozyskania zewnętrznego źródła finansowania. Fundusze inwestycyjne, wykładając pieniądze na rozwój danej firmy, oczekują, że z biegiem czasu będzie ono na tyle wysoko wyceniane, aby podjąć decyzję o pozyskaniu kolejnego kapitału w drodze emisji akcji od inwestorów indywidualnych.

Debiut na giełdzie

Proces debiutu giełdowego wiąże się z wymogami, o których mowa w licznych regulaminach, m.in. Giełdy Papierów Wartościowych. Mimo wszystko po przebyciu przez firmę drogi prowadzącej do notowania akcji niekwestionowanymi zaletami jej upublicznienia są:

‒ dostęp do kapitału o znacznej wartości;

‒ znaczący prestiż spółki giełdowej oraz zwiększenie wiarygodności wśród banków, instytucji finansowych, obecnych i przyszłych kontrahentów;

‒ promocja firmy i duży efekt marketingowy.

Ponadto kolejnymi korzyściami dla właścicieli jest możliwość dodatkowego sposobu motywowania pracowników. Można zauważyć wzrost programów motywacyjnych polegających na emisji akcji pracowniczych.

Podsumowując, kapitał private equity, podobnie jak umowy kredytowe czy leasingowe, niesie ze sobą pewne ryzyko. Niemniej jednak oferuje spółkom z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, jak np. piekarnia, duże możliwości wzrostu. Dla pewnego grona przedsiębiorstw najbardziej trafnym rozwiązaniem będzie kredyt bądź leasing, a dla innych ‒ pozyskanie inwestora strategicznego bądź kapitału z głównego parkietu GPW w Warszawie lub Alternatywnego Systemu Obrotu rynku NewConnect.

 

autor: Beata Wąsowicz, Leonidas Capital SA