Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Wigilijne gwiazdy

dodano , akademia, materiał promocyjny

autorzy, uczennice: Daria Anna Błaszkiewicz – ciasto drożdżowe, Karolina Kosińska – masa makowa, nauczyciel prowadzący: Anna Maria Chrin

RECEPTURA

Masa makowa
250 g suchego maku
250 ml wrzącej wody
60 g cukru do wypieków
50 g rodzynków
25 g orzechów włoskich posiekanych
3 łyżki miodu
1 łyżeczki aromatu migdałowego
1 łyżka masła w temperaturze pokojowej
1 szklanki kandyzowanej skórki z pomarańczy

Surowce cukiernicze przygotować do produkcji w oddzielnych pojemnikach według zasad (mak przesiać, wodę odmierzyć i zagotować, cukier, rodzynki i orzechy odważyć, miód, substancje smakowo-zapachowe, masło i kandyzowaną skórkę odmierzyć). Do garnka wlać wodę i dodać mak, a następnie gotować do pożądanej miękkości. Mak wystudzić, przelać zimną wodą i dokładnie odsączyć płyn. Mak zemleć trzykrotnie, dodać pozostałe składniki i wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Półprodukt jest gotowy do dalszej obróbki.


Ciasto drożdżowe
500 g mąki pszennej
1 jajo
50 g drożdży
4 łyżki cukru
3 szklanki mleka
5 łyżek oleju

Surowce cukiernicze pobrać i przygotować do produkcji w oddzielnych pojemnikach według zasad (mąkę odważyć i przesiać, jajo umyć, zdezynfekować i wybić do naczynia, sprawdzając świeżość, drożdże odważyć i rozkruszyć, cukier i olej odmierzyć, mleko odmierzyć i podgrzać do 40°C). Przygotować rozczyn składający się z mleka, łyżeczki cukru i drożdży, który należy przysypać niewielką ilością mąki, a następnie poddać fermentacji w 32°C. Jajo połączyć z cukrem i napowietrzyć, dodać do rozczynu. Następnie kolejno dodawać mąkę, sól i substancje smakowo-zapachowe. Składniki wymieszać, miesić ciasto przez około 10 minut. Po tym czasie dodać tłuszcz i ponownie miesić ciasto, następnie poddać je fermentacji.



Wykonanie
Gotowe ciasto podzielić na cztery równe części, uformować w kule i rozwałkować na grubość 3 milimetrów, nadając kształt okręgu. Na dwa płaty ciasta rozsmarować masę makową i nakryć je pozostałymi dwoma płatami. Okręgi naciąć do połowy nożem w taki sposób, aby powstało szesnaście ramion, które następnie trzeba przekręcić i złączyć w pary, zlepiając końce ramion. Powstają w ten sposób gwiazdy ośmioramienne. Półprodukty poddać fermentacji końcowej i wypiekać w 180°C przez około 30 minut. Po wyjęciu z piekarnika i wystudzeniu polukrować, udekorować skórką pomarańczową lub orzechami. Gwiazdy można też posypać cukrem pudrem.  Smacznego!