Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Mały płaci więcej

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

Jesteś przedsiębiorcą zatrudniającym nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych? Nie podlegasz wpisowi do rejestru REGON? Od 1 kwietnia odprowadzisz do ZUS więcej pieniędzy.

Już od marca pracodawcy ponoszą wyższe koszty składki rentowej, natomiast od 1 kwietnia 2012 r. będą  obowiązywały nowe wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tym samym, płatnicy składek zobowiązani do samodzielnego ustalenia wysokości tej stopy, przed sporządzeniem dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2012 r. (pierwszy miesiąc nowego roku składkowego), powinni ustalić jej wysokość na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowe składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. Nr 200, poz. 1692 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2012 r.

Nie zmienią się jednak grupy działalności i w dalszym ciągu będzie ich 64, nadal będzie też wymagany kod PKD 2007 określony w przepisach Rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Zmieni się natomiast przyporządkowanie danej grupy działalności do odpowiedniej kategorii ryzyka i zmienia się stopy procentowe składki.

Najbardziej różnicę tę odczują małe przedsiębiorstwa. W roku składkowym obejmującym okres od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. wysokość stopy procentowej składki dla płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz dla płatników składek nie podlegających wpisowi do rejestru REGON będzie wynosiła 1,93% (50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na w/w rok składkowy dla grup działalności).

Warto przypomnieć, że liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w ZUS co najmniej jeden dzień. W liczbie miesięcy uwzględnia się tylko te miesiące, w których płatnik co najmniej jeden dzień był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. w których co najmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

Autor: Justyna Gul