Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Sól z Polski: Czesi nie mają się czego bać

dodano , Redakcja AK

Wiceszef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Posobkiewicz zapewnił w środę służby sanitarne w Czechach, że z polskiego rynku zostały wycofane partie soli, co do których istniało podejrzenie, że mogą zawierać składniki szkodliwe dla zdrowia.

Marek Posobkiewicz, który w środę przebywał w Czechach, przekazał informacje dotyczące soli przemysłowej, która była używana jako jadalna. Zapewnił, że wszystkie partie tej soli, a także produkty, które ją zawierały, zostały wycofane z polskiego rynku lub ich obrót został wstrzymany.

Przypomnijmy: czeski minister rolnictwa Petr Ben poinformował we wtorek, że jego kraj w ramach środków ostrożności czasowo wstrzymał import soli spożywczej z Polski. Jak podkreślił, Polska przekazała Republice Czeskiej zbyt mało informacji na temat polskich przedsiębiorstw, które wprowadzały do żywności sól przemysłową zamiast soli jadalnej. Czesi nie wiedzą też, w jakich artykułach może znajdować się sól przemysłowa; dopóki się to nie wyjaśni, dystrybucja pakowanej soli spożywczej pochodzącej z Polski zostaje wstrzymana. Czeski resort rolnictwa zwrócił się do Warszawy o szczegółowe dane, w tym listę firm, które w Polsce rozprowadzały sól techniczną. Poprosił też, by polskie służby kontroli żywności współpracowały z instytucjami czeskimi.