Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Sól wypadowa: NIEAKTUALNA lista producentów

dodano , Redakcja AK

12 marca br. Fundacja Pro-Test opublikowała na swojej stronie listę przedsiębiorców, u których stwierdzono posiadanie lub nabycie soli o przeznaczeniu przemysłowym, tzw. soli wypadowej. Mało że lista ogranicza się do podmiotów głównie z branży piekarsko-cukierniczej, to na dodatek jest nieaktualna.

Informacja prasowa została przesłana przez Fundację Pro-Test w dniu 12.03.2013 do mediów. Należy spodziewać się w najbliższych dniach jakieś reakcji w mediach.

Jak czytamy w informacji opublikowanej na stronie Fundacji: "Wspomniana lista nie obejmuje producentów m.in. wyrobów mięsnych, mleczarskich i przetwórstwa rybnego, których kontrola leży w kompetencji Głównego Inspektoratu Weterynarii. Na wniosek Fundacji Pro-Test w sprawie ujawnienia informacji publicznej GIW nie udostępnił bowiem listy producentów, u których stwierdzono sól wypadową. Do wiadomości publicznej podał nazwy 3 przedsiębiorców, którzy dystrybuuowali sól wypadową jako spożywczą:

- Amasol Sp. z o.o. , Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce, gm., Kruszwica
- PPHU Konsalt, Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce
- ZPS Łojewski Sp. z o.o., ul. 23 Stycznia 2, 63-130 Książ Wlkp.


Według niektórych rozmówców redakcji "Mistrza Branży", lista Głównego Inspektoratu Weterynarii może być parokrotnie dłuższa w stosunku do tej publikowanej z Głównej Inspekcji Sanitarnej. Czy kiedykolwiek poznamy wszystkich producentów, którzy wykazali się nieodpowiedzialnością, nieostrożnością lub niewiedzą, stosując sól wypadową w produkcji żywności? Piotr Koluch, redaktor naczelny czasopisma PRO-TEST, potwierdza, że Fundacja Pro-Test skieruje przeciwko GIW sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ujawnienie tej listy, ponieważ nadrzędnym prawem konsumentów jest prawo do informacji.

Ta lista jest potrzebna zarówno konsumentom, choć dla nich jest ona mocno spóźniona, ale przede wszystkim samym producentom - którzy muszą mieć świadomość, że biorą odpowiedzialność za żywność i jej oddziaływania na ludzkie zdrowie.


W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy listę 646 przedsiębiorców wraz z pismem Głównego Inspektora Sanitarnego, teraz - po telefonie właściciela Cukierni, który znalazł się na tej liście BEZPODSTAWNIE - usunęliśmy dokument do czasu wyjaśnienia przez Inspekcję Sanitarną.


Wciąż czekamy na odpowiedzi organizacji branżowych, firm, które znalazły się na liście, oraz decydentów naszej branży o opinię w tej sprawie.

Czekamy również na Państwa komentarze, opinie na adres: redakcja@mistrzbranzy.pl

 


Fundacja Pro-Test zajmuje się testowaniem produktów. Należy do International Consumer Research & Testing z siedzibą w Londynie – międzynarodowej organizacji testującej produkty, zrzeszającej 41 instytucji konsumenckich z 37 państw.