Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Tutorial Roberta Antczaka: Lwia głowa

dodano , Redakcja PS, materiał promocyjny

Cukiernictwo to nie tylko słodkie kremy i puszyste biszkopty, ale przede wszystkim sztuka wyobraźni. Najważniejszy jest dobry pomysł, ale nie tylko pomysł na to, co zrobić, ale jak to zrobić. Na krótkie lekcje z pomysłem zaprasza małopolski cukiernik Robert Antczak.

Tworzenie tortów w stylu angielskim to praca oparta na wyobraźni, więc zanim cokolwiek stworzymy, zaczynamy od rysunku. Na tej podstawie przygotujemy szkic zewnętrznych krawędzi tortu. Szkic-szablon najlepiej zrobić na papierze, na którym łatwiej skorygować błędy.

 

Ciasto
W przypadku tortów rzeźbionych proponuję pracować na biszkoptach stabilnych, które są podobne do ciast biszkoptowo-tłuszczowych – nie kruszą się i są elastyczne, dlatego łatwo odcinać na nich cienkie warstwy ciasta.

Gotowy szablon przykładamy do biszkoptu i ostrym nożem wycinamy kształty. W zależności od wysokości wypieczonych biszkoptów wycinamy jedną lub dwie sztuki, które złożą się na jedną warstwę tortu. Na wyrzeźbiony tort nakładamy równą warstwę kremu, wygładzamy na całej powierzchni i odstawiamy do chłodni.

Masa cukrowa

Białą masę cukrową dzielimy na części, które następnie odpowiednio barwimy. Do barwienia proponuję stosować barwniki żelowe, które najszybciej rozprowadzą się w masie cukrowej i nie rozrzedzą jej.

Dobrze wyrobioną masę wałkujemy. Jeżeli tort ma dużo zagłębień, to masa nie powinna być zbyt cienko rozwałkowana, żeby nie popękała przy naciąganiu na tort.


Dekorowanie tortu
Przygotowaną masę cukrową nakładamy etapami na schłodzone ciasto.
- Wyrzeźbiony kształt głowy lwa obkładamy żółtą masą cukrową.


- Z masy pomarańczowej wycinamy uszy i elementy grzywy, które wielkością odpowiadają poszczególnym kształtom wyciętym w cieście. Tutaj warto posłużyć się szablonem. Gotowe elementy nacinamy (nie przecinamy!) specjalnym cukierniczym zdobnikiem.


- Pyszczek robimy z trzech białych kuleczek lekko spłaszczonych.


- Z czarnej masy formujemy ruloniki, z których robimy wąsy. Ruloniki posłużą nam również do „obramowania” pyszczka. Czarna masa cukrowa może odbarwiać się w zetknięciu z masą w innym kolorze, dlatego warto delikatnie zaznaczyć miejsce, w którym nakleimy czarne elementy dekoracyjne.


- Z różowej i czerwonej masy cukrowej przygotowujemy lwi nos.


- Cienie na grzywie malujemy barwnikiem żelowym przy użyciu cienkiego pędzelka.

   
 

Robert Antczak – cukiernik z 15-letnim doświadczeniem, właściciel małopolskiej Cukierni Poezja. Specjalizuje się w tortach, a jego pasją są torty w stylu angielskim. Jak sam przyznaje, zwraca uwagę nie tylko na estetykę wykonania, ale również na perfekcyjnie dobrany smak. Jego portfolio zawiera blisko 900 sprawdzonych receptur! Od dziś Robert Antczak będzie się dzielił wiedzą w „Mistrzu Branży”.

Osoby zainteresowane szkoleniem indywidualnym lub grupowym w Cukierni Poezja prosimy kontaktować się telefoniczne: 668 151 538