Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Najstarszy chleb odkryty przez archeologów w Turcji

dodano , Redakcja AU

Na słynnym stanowisku archeologiczny, Çatalhöyük, odkryto wykopalisko, które może zmienić dotychczasowe przekonanie na temat tego jak wiele wieków może przetrwać chleb. Ten znaleziony w Turcji liczy ponad 8 tys. lat!

Chleb, będący jednym z najstarszych i najbardziej uniwersalnych produktów spożywczych, ma długą i fascynującą historię, sięgającą tysięcy lat wstecz. Tegoroczne odkrycie w Turcji rzuca nowe światło na początki piekarnictwa i sposoby żywienia naszych przodków. Archeolodzy natrafili na ślady najstarszego chleba, który może przedefiniować nasze rozumienie rozwoju rolnictwa i kultury kulinarnej w pradawnych cywilizacjach.

Wykopaliska prowadzone w Çatalhöyük, jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Turcji, przyniosły sensacyjne odkrycie. Çatalhöyük, jedna z największych i najlepiej zachowanych osad neolitycznych na świecie, dostarczyła wielu cennych informacji o życiu w neolicie. Tym razem archeolodzy natrafili na pozostałości chleba, który datowany jest na około 6600 lat p.n.e. Znalezisko to jest o tyle niezwykłe, że przesuwa wstecz dotychczas znane początki pieczenia chleba.

Metody Badawcze

Podczas nowych wykopalisk archeolodzy z Uniwersytetu Necmettin Erbakan odkryli starożytny budynek z piecem w obszarze Mekan 66 na stanowisku Çatalhöyük. W pobliżu pieca znaleźli nasiona pszenicy, jęczmienia i grochu, a także „gąbczastą” pozostałość organiczną.

 

zdjęcie: Necmettin Erbakan University.

 

„Na podstawie obserwacji, analizy i datowania możemy stwierdzić, że to znalezisko jest najstarszym chlebem na świecie” – ogłosił Ali Umut Turkcan, profesor na Uniwersytecie Anadolu i szef komisji wykopaliskowej.

Analiza znaleziska wymagała zastosowania zaawansowanych metod badawczych. Fragmenty przypominające chleb były poddane mikroskopowym badaniom, które pozwoliły na identyfikację składników. Dzięki technikom takim jak skaningowa mikroskopia elektronowa oraz spektrometria mas, naukowcy byli w stanie zidentyfikować ślady węglowodanów i białek, potwierdzając, że odkryte resztki to rzeczywiście chleb.

Znaczenie Odkrycia

Odkrycie najstarszego chleba w Çatalhöyük ma ogromne znaczenie dla zrozumienia ewolucji diety człowieka. Wskazuje ono, że już w tym okresie ludzie byli w stanie przetwarzać zboża w sposób bardziej zaawansowany, niż dotychczas sądzono. To znalezisko sugeruje również, że początki rolnictwa mogły mieć miejsce wcześniej, a umiejętności pieczenia chleba mogły być bardziej rozpowszechnione wśród dawnych społeczności.

źródło: Sci.news