Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Projekt zmian w VAT po poprawkach

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w VAT. Resort finansów wycofał się z planowanej podwyżki VAT na lody, doprecyzował również, że podatek 23% obejmie nie tylko sprzedaż kawy i herbaty, ale też napoje przygotowane na ich naparze.

Resort finansów zrezygnował z planowanej podwyżki z 5 do 8 proc. VAT na sprzedaż lodów oraz dań i posiłków gotowych. Uchylił się w ten sposób do postulatu Ministerstwa Edukacji Narodowej za utrzymaniem 5-proc. VAT na posiłki dostarczane w ramach żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty.

Podstawowa 23-proc. stawka VAT obejmuje nie tylko sprzedaż kawy i herbaty, ale także napojów, do których wykorzystywane są napary z kawy i herbaty. Ta zmiana uszczelnia system, na wypadek gdyby podatnicy nadal chcieli omijać przepisy - zatem podstawowa stawka dotyczy nie tylko kawy, ale także np. kawy z mlekiem. Prosto mówiąc, kawę latte nie będzie można zakwalifikować jako napoju mlecznego (8%).

Wycofano się z planowanych zmian adresowanych do tzw. małych podatników rozliczających się metodą kasową, a także z planowanego podwyższenia limitu kwotowego tzw. prezentów o małej wartości. Według wcześniejszego projektu limit ten miał wzrosnąć z 10 do 20 zł - w przypadku prezentów jednostkowych i ze 100 do 200 zł - w przypadku prezentów wręczanych w ciągu roku jednej osobie (w takim wypadku firma musi prowadzić ewidencję obdarowanych).

Zmienia się zasada określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Obecnie obowiązek ten powstaje (z pewnymi wyjątkami) w momencie wystawienia faktury, czyli w ciągu 7 dni od sprzedaży. Po zmianach obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług. - Faktury będą mogły być wystawiane, co do zasady, do 15. dnia po końcu miesiąca, w którym wykonano daną usługę lub sprzedano towar - wyjaśniła rzecznik MF.

Z projektu zmiany ustawy o VAT wyłączono przepisy dotyczące utrzymania do końca 2013 r. ograniczenia w odliczaniu VAT w przypadku kupna samochodów osobowych oraz zakazu odliczenia VAT od paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Zmiany te włączono do projektu ustawy okołobudżetowej" - dodała.

Ponadto poprawiony projekt zakłada m.in. wprowadzenie faktury uproszczonej, której wartość nie przekroczy 450 zł. Dane nabywcy będzie można ograniczyć do NIP-u.

Ministerstwo Finansów chciałoby, by rząd zajął się projektem w najbliższym możliwym terminie.

źródło: PAP, wyborcza.pl