Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Czas na żółte jedzenie!

dodano , Redakcja AU

Jak co roku Instytut Pantone ogłosił kolor roku. W 2021 są to aż dwa kolory - szarość i żółć. O ile ten pierwszy nieco trudno przemycić w jedzeniu, o tyle ten drugi kojarzy się z wieloma apetycznymi produktami. Wszystko wskazuje, że będzie to rok cytrusów!

W trudnych czasach ludzie poszukują wzmocnienia poczucia nadziei na różne sposoby. Można to zrobić, m.in. jedzeniem, ale też... kolorem! Właśnie takie jest przesłanie Instytutu Pantone, który jak co roku ogłosił kolor roku. Tym razem są to aż dwie barwy -  żółć i szarość. Konkretnie PANTONE 13-0647 Illuminating to jasny, intensywny, ale i ciepły kolor żółty, który ma przywoływać uczucie radości, kojarząc się z słońcem, piaskiem na plaży. PANTONE 17-5104 Ultimate Grey jest z kolei symbolem pewności i stabilizacji, których zwłaszcza brakuje obecnie w nastrojach społecznych. Ma przypominać naturalny proces blaknięcia rzeczy, które latami trwają i są niezmiennie z nami.

 


Kolory mają na celu przekazanie „przesłania siły i nadziei”, powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute, w oświadczeniu na temat kolorów. „Praktyczne i solidne jak skała, ale jednocześnie rozgrzewające  i optymistyczne, to połączenie kolorów, które daje nam odporność i nadzieję. Musimy czuć się zachęceni i podniesieni na duchu, jest to niezbędne dla ludzkiego ducha ”.

Ale Kolor Roku Pantone ma inny cel: nadaje ton branży produktów konsumenckich i wywołuje efekt spływu, który może trwać latami. Co wielokrotnie potwierdziło się w historii sprzedażowej wielu marek, które podążały za trendem Koloru Roku. Może być  również szeroko użyty w gastronomii. Nie tylko jw samej kuchni, ale też w dekoracji wnętrz, konkretnej zastawy lub elementów wizerunkowych firmy, czyli marketingu. Lista żółtych produktów  spożywczych, które mogą być wykorzystane w cukiernictwie i piekarstwie jest bardzo długa, oferując wahlarz możliwości, m.in. wszelkie cytrusy, banany, ananas, mango, kukurydza, kurkuma, imbir, miód, melon, szafran.