Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego wciąż jest niezdolny do pracy, może liczyć na uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego, o ile dalsze leczenie bądź rehabilitacja pozwalają oczekiwać, że odzyska zdolność do pracy.

Świadczenie to może również zostać przyznane w sytuacji, kiedy ubezpieczony po wykorzystaniu okresu zasiłkowego został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzekł, że rokuje on odzyskanie zdolności do pracy oraz zadecydował o potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.

75%, 90% czy 100% świadczenia rehabilitacyjnego?

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego jest przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na okres 360 dni. Jest ono wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy (w tym za dni ustawowo wolne od pracy) w wysokości 90% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni) świadczenia rehabilitacyjnego oraz 75% za pozostały okres. W sytuacji, kiedy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. W wysokości 100% podstawy wymiaru świadczenie przysługuje również za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Istotne jest, iż świadczenie to nie przysługuje osobie mającej ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Ponadto świadczenie nie przysługuje w okresach, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia oraz w okresach urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, tymczasowego aresztowania albo odbywania kary pozbawienia wolności. Do świadczenia rehabilitacyjnego nie ma również prawa osoba uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Zasady ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego. Osoba ubiegająca się o wypłatę tego świadczenia, powinna złożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Np-7 wraz z kompletną dokumentacją, co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Do oświadczenia powinno być dołączone odpowiednio:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10) - nie jest on wymagany w przypadku, kiedy niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia bądź osoba niezdolna do pracy prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę (w celu wypłaty świadczenia w wysokości 100%, jeśli przypada ono na okres ciąży).


O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie bądź odmowę prawa do tego świadczenia orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W przypadku, kiedy świadczenie rehabilitacyjne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to konieczne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (pracownicy), ZUS Z-3b – (wykonując pozarolniczą działalność, współpracujący z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchowni) lub ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych, o ile dokument ten nie był składany w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS.

autor: Justyna Gul