Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Kasy fiskalne online - obowiązkowo w branży gastro od stycznia 2021

dodano , Redakcja AU

Przygotuj się na nadchodzące zmiany - czym różnią się kasy fiskalne online i czy w każdym punkcie gastronomicznym będą obowiązywać?

Zgodnie z informacją podaną przez resort finansów, palnowany na lipiec 2020 obowiązek posiadania kasy online wejdzie ostatecznie w życie od 1 stycznia 2021 r.  Przepis dotyczy branży gastronomicznej - placówek i lokali świadczących usługi związane z wyżywieniem stacjonarnie oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, w tym również firm sezonowych.

Dotychczas ewidencja sprzedaży prowadzona była przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Kasy online mają pozwolić na sprawniejsze monitorowanie sprzedaży przez to, że zdalnie przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasa wirtualna to nic innego jak program, z którego można korzystać poprzez aplikację zainstalowaną nawet na smartfonie. Producenci aplikacji muszą spełnić określone wymogi i uzyskać certyfikację Głównego Urzędu Miar, zanim udostępnią swoje rozwiązania.

 

 

Wprowadzenie kasy rejestrującej online wiąże się z formalnościami. Należy kupić urządzenie posiadające potwierdzenie prezesa Głównego Urzędu Miar, zawrzeć umowę z serwisantem posiadającym stosowne uprawnienia, zapewnić stałe i bezpieczne połączenie z internetem, a na koniec dokonać instalacji i fiskalizacji kasy w obecności serwistanta. Zakup nowej kasy to wydatek, który częściowo można pomniejszyć dzięki uldze podatkowej. Przepisy przewidują, że 90 proc. jej wartości netto, ale nie więcej niż 700 zł, można odliczyć od podatku należnego VAT.

Warto nadmienić, że realizując obowiązek wymiany kasy na kasę online podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi na jej zakup. Z ulgi tej może skorzystać także wówczas, gdy zainstaluje kasę online przed 1 stycznia 2021 r. i rozpocznie prowadzenie ewidencji sprzedaży przy jej użyciu.

Przysługująca kwota ulgi na zakup kasy online wynosi 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Źródło: GazetaPrawna.pl