Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Dla Nepalu: Ciastka Jeżyki

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

Autor: Uczennice klasy II ZSZ ZPEW w Lwówku Śląskim, Daria Sosnowska i Monika Chorąziak

Składniki
160 g mąki
100 g masła
60 g cukru

Masa
0,5 l mleka
1 budyń waniliowy lub śmietankowy na 0,5 l
150 g cukru
200 g masła
2 żółtka
2 łyżki nutelli
biszkopciki z paczki + dowolny poncz do nich

Kolce
100 g migdałów (słupeczków)

Polewa
jajko
3 łyżki cukru kryształ
2 łyżki kakao
1/2 kostki margaryny

Wykonanie
Przed rozpoczęciem pieczenia należy sobie przygotować szablonik w kształcie łezki, o długości ok. 7 cm. Z podanych składników wychodzi ok 15-17 szt. jeżyków. Zależy to od tego np. jak cienko wałkujemy ciasto.
Z podanych składników na ciasto, należy szybciutko zagnieść kruche ciasto i na przynajmniej godzinę odłożyć je do lodówki. Wyjąć, rozwałkować i przy pomocy szablonu wyciąć spody jeżyków. Ciasteczka piec, na blaszce wyłożonej pergaminem w temp. ok. 180oC do ładnego zrumienienia. Odłożyć je na kratkę do  wystygnięcia.

Z 0,5 l mleka odlać kilka łyżek do rozrobienia budyniu, resztę zagotować z cukrem (można dodać mniejszą ilość). Proszek budyniowy wymieszać z mlekiem i dwoma żółtkami, wlać do gotującego się mleka. Zagotować i ostudzić mieszając, uważać, by nie zrobił się kożuch. Miękkie masło utrzeć na puch i kiedy budyń i masło będą miały tę samą temperaturę dodawać budyń do masła, delikatnie połączyć, dodać (w ten sam sposób) "nutellę" ( przed jej dodaniem, można odłożyć 2-3 łyżki kremu do dekoracji oczek i nosków).Biszkopciki z paczki nasączyć ulubionym, sprawdzonym ponczem i delikatnie połączyć z kremem.
Gotowy krem nakładać na ciastka, formując zgrabne jeżyki, poutykać słupki migdałów i zalać polewą. Odstawić do zastygnięcia polewy, najlepiej na kratce. Z kremu, bądź też z innej masy plastycznej np. marcepanu czy lukru plastycznego zrobić oczka i noski.