Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Poradnik przedsiębiorcy: Faktury do paragonów

dodano , Redakcja PS

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz innych firm nie ma wątpliwości, że sprzedaż tę musi udokumentować fakturą. Nie zawsze jednak od razu wie, że kupującym jest firma, stąd gdy dodatkowo korzysta z kasy fiskalnej, często zdarza się, że najpierw wystawia paragon, a następnie fakturę do paragonu.

Przepisy nie zabraniają takiego postępowania. W plikach JPK_VAT co miesiąc przesyłanych elektronicznie do urzędów (od stycznia 2018 każdy nawet mikro przedsiębiorca) ujmowane są dane z rejestrów zakupu i sprzedaży VAT. Czy w przypadku faktur do paragonu w JPK_VAT powinna znaleźć się faktura czy zbiorczy zapis dokonany na podstawie raportu z kasy?

Ewidencja VAT od stycznia 2017 roku poszerzona o numer identyfikatora
Od 2017 roku, ustawowo rozszerzono zakres danych jakie powinny znaleźć się w rejestrze sprzedaży VAT. Wymogiem stał się numer identyfikatora podatkowego. Zatem w przypadku sprzedaży na rzecz firm wpis dokonany w Rejestrze sprzedaży VAT powinien zawierać NIP nabywcy. W związku z tym sprzedaż na rzecz firm zarejestrowana paragonem na kasie fiskalnej, a następnie udokumentowana fakturą powinna być wykazana w rejestrze sprzedaży VAT na podstawie faktury, a nie paragonu czy raportu z kasy fiskalnej. Powoduje to pewną trudność u osób, które przywykły do zbiorczego ujmowania sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej w ewidencji VAT.

Faktura do paragonu na rzecz firm w interpretacjach urzędów skarbowych
Wydawane na wniosek podatników rejestrujących każdorazowo sprzedaż na kasie fiskalnej a następnie wstawiających do faktury do paragonów indywidualne interpretacje podatkowe potwierdzają, że w takim przypadku faktura na rzecz firmy powinna widnieć bezpośrednio w rejestrze sprzedaży VAT a nie być ukryta w zbiorczym wpisie przychodu z kasy fiskalnej:
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacja z 21 listopada 2016 r. oceniającej stan prawny na 2017 rok 1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR
“(...) jeżeli Wnioskodawca będzie nadal ewidencjonował za pomocą kasy rejestrującej całą sprzedaż, w tym na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, która obowiązkowo powinna być dokumentowana fakturami VAT, to w związku ze zmianą brzmienia przepisu art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, od 1 stycznia 2017 r. będzie zobowiązany ewidencjonować tą sprzedaż w odrębnym rejestrze. Z dniem 1 stycznia 2017 roku rejestr sprzedaży Wnioskodawcy powinien zawierać (jak dotychczas) miesięczny raport fiskalny dotyczący sprzedaży oraz faktury VAT (ujmowane każda z osobna) dokumentujące określone czynności. Ponadto (odmiennie niż dotychczas) ww. rejestr powinien obejmować obrót wynikający z miesięcznego raportu fiskalnego sprzedaży pomniejszony o sprzedaż paliwa na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ każdą z faktur VAT z podpiętym paragonem fiskalnym dokumentującą sprzedaż paliwa na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą Strona powinna z dniem 1 stycznia 2017 r. ująć w rejestrze sprzedaży odrębnie, ażeby prowadzona przez Stronę ewidencja sprzedaży VAT zawierała wszystkie dane służące identyfikacji poszczególnej transakcji (w tym m.in. numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej). Wnioskodawca nie będzie mógł (jak dotychczas) sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ujmować w rejestrze sprzedaży VAT pod pozycją stanowiącą obrót wynikający z miesięcznego raportu fiskalnego sprzedaży dla wszystkich klientów (zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą), ponieważ każdemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przypisany jest inny numer identyfikatora podatkowego”.

Sprzedaż na rzecz osoby prywatnej pozostaje w zbiorczym wpisie
Gdy mowa o sprzedaży na rzecz osób prywatnych wyżej przytoczona interpretacja stanowi: “(...) należy stwierdzić, że Strona nie ma i nie będzie miała (od 1 stycznia 2017 r.) obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych udokumentowanej fakturami VAT (z podpiętymi paragonami) w innych niż kasa rejestrująca ewidencjach VAT”. W przypadku więc sprzedaży na rzecz osób prywatnych wystarczy jeden zbiorczy wpis w Rejestrze sprzedaży VAT. Nawet jeżeli na żądanie klienta przedsiębiorca wystawi fakturę do paragonu nie będzie musiał jej oddzielnie wykazywać w ewidencji.

Faktura do paragonu w JPK
Jednolity plik kontrolny VAT jest odzwierciedleniem Ewidencji sprzedaży i zakupu  VAT. Zgodnie ze stanowiskiem, jakie zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, jeżeli faktura do paragonu została wystawiona do sprzedaży na rzecz innej firmy, to konieczne jest jej wykazanie jako pojedynczy, samodzielny wpis w ewidencji sprzedaży VAT a więc i jako oddzielny wpis w JPK. Natomiast jeżeli faktura do paragonu dotyczyła sprzedaży na rzecz osoby prywatnej, nie ma potrzeby wyodrębniania jej z raportu kasowego - może być ujęta w zbiorczej pozycji przychodów z kasy fiskalnej.

System księgowy a JPK
Wybierając system księgowy jednym z kryteriów oceny powinna być możliwość automatycznego generowania w nim plików JPK_VAT. Dodatkowo najlepsze z systemów posiadają funkcję wysyłki pliku JPK_VAT bezpośredni do Ministerstwa Finansów, skąd następnie przekierowywane są do informacji poszczególnych urzędów skarbowych.

Ewa Szpytko-Waszczyszyn
Specjalista ds. podatków wfirma.pl