W krajach śródziemnomorskich produkuje się po kilka regionalnych chlebów płaskich o całkiem innym charakterze niż płaskie chleby wytwarzane w północnej Afryce. Nie jest łatwo wyprodukować atrakcyjny i apetyczny płaski bochenek chleba, ale jeżeli się to uda, zyskujemy wyjątkowo smaczny produkt.
Podobne artykuły
W połączeniu z dobrym marketingiem to może być hit niejednej piekarni. Płaskie pieczywo w stylu europejskim miałem okazję spróbować podczas wielokrotnych podróży do Francji. Tutaj nie można narzekać na brak urozmaicenia. Wśród kilku regionalnych chlebów płaskich prym wiedzie pieczywo o nazwie polka (pain polka), wypiekane w centralnej części Francji (Val de Loir – okolice Lyonu) oraz w Paryżu i w jego okolicach. Obecnie jest dostępny w każdym zakątku Francji. Dlatego żeby przybliżyć podstawowe zasady wytwarzania pieczywa płaskiego, warto sięgnąć do bogatych francuskich tradycji rzemieślniczych.
Istnieją różne hipotezy na temat pochodzenia chleba polka. Według jednej z nich (najbardziej prawdopodobnej) pierwsze wzmianki o tym chlebie pojawiły się na początku XX w. W tamtym czasie okrągłe bochenki wypiekano najczęściej o masie 4 kg i powyżej. Chleby polka wytwarzano o połowę mniejsze (2 kg), z charakterystycznymi nacięciami w kratkę, wprowadzonymi przez czeskich piekarzy. Polka pochodzi od czeskiego słowa pôlka, które oznacza „prawie połowa” (w jęz. francuskim nie czyta się polka, lecz z czeska pulka). Warto przypomnieć, że w czeskim narodowym tańcu polka oznacza właśnie pół taktu. |
Przypadek szczególny – chleb polka
Chleby regionalne zazwyczaj różnią się recepturą, kształtem, sposobem fermentacji i innymi cechami. W przypadku chleba polka muszą być spełnione dwa warunki:
1. Ciasto końcowe po garowaniu w koszyczkach jest spłaszczane za pomocą opuszków palców, wałka lub w inny sposób, tak, aby usunąć maksymalną ilość gazów zawartych w kęsie ciasta, powstałych w wyniku fermentacji.
2.Nacięcia w kształcie kratownicy mają być tak głębokie, aby „rozdzierały” płat ciasta na kształtne kwadraty lub romby. Skórka powinna być gruba, matowa, jak we wszystkich chlebach wypiekanych bez zaparowania. Głębokie nacięcia ułatwiają łamanie chleba na cząstki. Obok przedstawiam recepturę na chleb polka stosowaną na początku XX w.
Chleb polka
RECEPTURA (receptura na 22 bochenki)
1. Czas mieszenia ciasta w miesiarce wolnoobrotowej: przez 9 minut lub długie wyrabianie ręczne.
2. Fermentacja w masie przez 2 godziny z trzema przebiciami: po 30 min, 60 min i 90 min w temperaturze pokojowej, garowanie przez 60 minut w koszyczkach (kęsy po 450 g). Wypiek w temperaturze 250/240°C przez 35 minut.
Zadziwia niska wydajność ciasta, co może wskazywać na niską wodochłonność mąki z początku XX w. Przy obecnych polskich mąkach celowy jest dodatek oleju rzepakowego w ilości ok. 1%.
Mieszenie i fermentacja ciasta na chleby płaskie w warunkach nowoczesnej piekarni
W tabeli 1 przedstawiono receptury trzech rodzajów chlebów płaskich wypiekanych we Francji.
Mąka może być standaryzowana (z dodatkiem witaminy C i preparatu enzymatycznego z alfa-amylazą); wtedy warto dolać nieco więcej wody. Wskazany jest dodatek preparatu „Polselvia” w ilości 1 g na 1 kg mąki; wówczas dolewkę wody można zwiększyć o 200 g.
-
Chleb
Mąka
Woda
Sól
Drożdże
Polka
5000 g
2700 g
85 g
100 g
Deskowy
5000 g
2700 g
75 g
85 g
Z Rennes
5000 g
2700 g
85 g
0
Tabela 1. Współczesne receptury trzech rodzajów chlebów płaskich wypiekanych we Francji
Ciasto na chleb polka miesi się najpierw na wolnych obrotach przez 5 minut, potem na szybkich obrotach przez 3 minuty lub 9 minut tylko na wolnych obrotach. Ciasta na ww. chleby fermentuje się przez 1 godzinę i 30 minut. Po 30 minutach i po godzinie fermentacji ciasto przebija się, a następnie po kolejnych 30 minutach dzieli się na kęsy 450-gramowe lub o innej gramaturze, zaokrągla i umieszcza w okrągłych koszyczkach. Garowanie trwa przez godzinę (kęsy można przegarować). Jeżeli wolimy ciasto mniej twarde, dodajemy do niego 50 g oleju rzepakowego (1%).
Spłaszczanie kęsów
Kęsy po garowaniu wywraca się na deskę lub na taśmę załadowczą i spłaszcza się po dwa jednocześnie, np. za pomocą deski. Wstępne „placki” obraca się na drugą stronę i ponownie spłaszcza. Spłaszczone kęsy na chleb polka przed wypiekiem mocno nacina się ostrym nożem, tworząc wzór kraty – nacięcia powinny być bardzo głębokie (prawie na wylot), najlepiej ukośne. Chleby polka piecze się najlepiej w piecu komorowym w temperaturze 250°C (bez zaparowywania, jeżeli chcemy uzyskać mocno chrupiący produkt). Po 8 minutach, gdy wytworzy się cienka skórka, chleby wyjmuje się z pieca i po odwróceniu zgniata się ponownie deską.
Podane sposoby postępowania przy sporządzaniu ciast na chleb płaski nie są obowiązkowe. Obecnie piekarze we Francji modyfikują średniowieczne receptury i technologie oraz adaptują je do swoich możliwości technicznych. Najczęściej chleb polka, a także deskowy, przygotowuje się metodą bezpośrednią, natomiast chleb rennais – metodą pośrednią – trójfazową. „Placków” ciasta na chleb deskowy w ogóle się nie nacina.
Wymagający chleb rennais Fermentacja Czas fermentacji: od 6 do 12 godzin (do podwojenia objętości). Do ostatniej fazy dodaje się sól. Ciasto: 5 kg, w tym 3,1 kg mąki i 1,9 l wody. Podzielone kęsy o masie 300 g lub 450 g garuje się w koszyczkach przez ok. 7 godzin! W polskich realiach radzę ustalić ten czas metodą prób i błędów. Nacięcia w przypadku chleba z rennais też są liczne, ale powierzchowne (najczęściej rozchodzące się od jednego brzegu promieniście). Ciasto po wstępnym spłaszczeniu obraca się na drugą stronę i ponownie spłaszcza. Wypiek tych chlebów prowadzi się najpierw w wysokiej temperaturze (250°C) w piecu trzonowym ze spadkiem do 220°C, w zależności od wielkości kęsa – przez 25-35 minut, aż do mocnego wypieczenia. |
Jak spożywa się chleby płaskie?
Chleby płaskie w pierwszej kolejności piecze się na potrzeby małej gastronomii. Jadalnie można udekorować chlebami polka, a na stołach położyć ulotki informujące, że do stołu podaje się wyłącznie najbardziej smakowity chleb na świecie, polka, wytwarzany w warunkach piekarni rzemieślniczej. Chleby polka przecina się na dwie części w płaszczyźnie poziomej.
W koszyczku na stole umieszcza się małe kawałki pieczywa uszczypanego z przekrojonego na pół bochenka. Ponadto dla klientów ważne są ulotki z informacją, że chleb polka spożywa się przez odrywanie kawałków i nakładanie na nie plastrów szynki, pasztetu, innych wędlin lub mięsiwa, serów. Równie wyśmienicie smakują z masłem, serem topionym lub dżemem. Płaskie chleby są też doskonałe do przygotowywania „szybkich” i niezbyt obfitych kolacji.
Chleb przyszłości?
Czy chleby płaskie mogą się przyjąć w Polsce? Według mnie tak. Po pierwsze, w konsumpcji zmienia się moda. Po drugie, młodsze pokolenia – otwarte na inne kultury i wciąż ciekawe nowości – chętniej sięgną po pieczywo, które też narzuca inny sposób jedzenia (skubanie chleba może być ciekawą odmianą). Po trzecie, chleby dla współczesnego konsumenta zawierają zbyt dużo miękiszu, dlatego wielkie wzięcie mają płaskie chleby arabskie i indyjskie, w których masa skórki jest co najmniej dwukrotnie większa od masy miękiszu. Natomiast płaskie chleby w stylu europejskim będą bliższe polskim konsumentom – ponieważ są czymś pośrednim między „plackami” a typowymi wyrośniętymi bochenkami.
dr Henryk Piesiewicz