Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Do 2800 zł kary za ignorowanie wezwań fiskusa

  Do 2800 zł kary za ignorowanie wezwań fiskusa

  Przedsiębiorcę ignorującego wezwania fiskusa może spotkać kara porządkowa w wysokości do 2800 zł. Nie będzie ona dotyczyła każdego wezwania, a jedynie tych wysłanych do podatników, których rozliczenia są w toku postępowania podatkowego lub kontroli. Mogą ją też dostać inni uczestnicy postępowania.

  Więcej

 • Nowe prawo dla przedsiębiorców coraz bliżej

  Trwają konsultacje publiczne, dotyczące założeń do ustawy Prawo działalności gospodarczej, a resort gospodarki przygotował już projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo działalności gospodarczej. W ten sposób Ministerstwo G. chce dokonać zmian w kilkudziesięciu aktach prawnych, w tym w Kodeksie Cywilnym oraz w KPA.

  Więcej

 • Nowości w VAT od lipca

  Nowości w VAT od lipca

  Możliwość odliczenia 50-proc. VAT od paliwa do samochodu osobowego, poszerzenie grupy produktów, których sprzedaż rozlicza się tzw. odwrotnym obciążeniem czy wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących – to zmiany, jakie czekają na VAT-owców od 1 lipca.

  Więcej

 • Kwiaty – szczególny przypadek prawny

  Kwiaty – szczególny przypadek prawny

  Czy stosowanie kwiatów w produkcji żywności jest regulowane prawem? Jak sprawdzić, czy kwiaty ofero­wane w sprzedaży są jadalne i odpowiednie do naszych wypieków? Czy wypieki z dodatkiem kwiatów mogą być wpro­wadzone do sprzedaży i czy każdy kwiat można wykorzy­stać w produkcji ciast?

  Więcej

 • Podstawy znakowania Cz. III – Wykaz składników, składnik złożony

  Podstawy znakowania Cz. III – Wykaz składników, składnik złożony

  Podczas weryfikacji etykiet oraz w czasie szkoleń ze znakowania bardzo często pojawia się problem z właściwym zapisaniem wykazu składników, a szczególnie składników złożonych. Czy taki diabeł straszny? Nie, ale na pewno złożony. Wystarczy zapamiętać parę zasad i wyjątków, o czym poniżej.

  Więcej

 • Zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych

  Zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych

  Od 1 lipca zmienią się zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które wprowadza specjalizację poszczególnych izb skarbowych mających prawo interpretować przepisy podatkowe.

  Więcej

 • Wybór między leasingiem a kredytem

  Samo porównanie cen leasingu i kredytu nie wystarczy, aby dokonać optymalnego wyboru sposobu finansowania inwestycji. Leasing kusi przedsiębiorców korzyściami na gruncie podatków, niższym ryzykiem i nie „ciąży” na nich tak jak kredyt, ale nie zawsze się opłaci.

  Więcej