Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Mniej badań lekarskich od 1 kwietnia

  Mniej badań lekarskich od 1 kwietnia

  Weszła w życie kolejna zmiana przepisów w ramach pakietu zmian ułatwiających prowadzenie działalności. Przedsiębiorca nie będzie musiał fundować wstępnych badań lekarskich pracownikowi, którego zatrudnia ponownie lub który właśnie zmienia firmę, jeśli pracownik będzie dysponować odpowiednim i aktualnym orzeczeniem od lek

  Więcej

 • Słodyczowi magnaci wśród 100 najbogatszych Polaków

  Słodyczowi magnaci wśród 100 najbogatszych Polaków

  Zaczynali od niewielkich przedsiębiorstw, by z roku na rok zwiększać obroty i budować duże firmy. Zawsze stawiali na jakość swoich produktów, ale też nie bali się inwestować w nowatorskie rozwiązania i atrakcyjną reklamę. Od lat należą do grona 100 najbogatszych Polaków w słynnym Rankingu Forbesa.

  Więcej

 • W rejestrze REGON ubywa firm zawieszonych

  W rejestrze REGON ubywa firm zawieszonych

  Od czerwca do grudnia 2014 roku liczba zawieszonych jednoosobowych działalności gospodarczych zmniejszyła się o 94 tysiące. Zmalał także udział takich nieaktywnych firm w ogólnej liczbie mikroprzedsiębiorstw. Na koniec grudnia zawieszone mikroprzedsiębiorstwa stanowiły tylko 8,7% zarejestrowanych działalności gospodarczych.

  Więcej

 • VAT od wielkanocnych prezentów dla pracowników

  VAT od wielkanocnych prezentów dla pracowników

  O ile w przypadku wręczenia pracownikowi na Wielkanoc czekoladowego zająca przedsiębiorca może uniknąć konieczności zapłaty VAT-u, o tyle zapłaci go na pewno, jeśli zdecyduje się dać np. vouchery do teatru. W ogóle natomiast nie opłaca się obdarowywać pracowników perfumami, bo obecnie wiąże się to z zakupem… kasy fiskalnej.

  Więcej

 • Najczęstsze błędy w zeznaniach podatkowych przedsiębiorców

  Najczęstsze błędy w zeznaniach podatkowych przedsiębiorców

  Przedsiębiorcy przy wypełnianiu rocznych PIT-ów mają problem z właściwym rozliczeniem strat z lat ubiegłych oraz mylą zaliczki wpłacone w danym roku podatkowym z zaliczkami należnymi za dany rok podatkowy – wynika z poradnika opracowanego przez Izbę w Białymstoku. Zdarzają się także pomyłki w adresach oraz braki w załącznikach.

  Więcej

 • Fiskus zawsze dzwoni raz

  Fiskus zawsze dzwoni raz

  Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy.

  Więcej