Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Kontrola zatrudnienia w firmie może zaskoczyć

  Kontrola zatrudnienia w firmie może zaskoczyć

  Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo sprawdzić przestrzeganie przepisów BHP oraz legalność zatrudnienia nie tylko u pracodawców. A to oznacza, że uważać musi też przedsiębiorca, który nie ma zarejestrowanych pracowników, a który posiłkuje się dodatkowymi rękoma do pracy na czarno.

  Więcej

 • Podwieczorki z Akademią Mistrza – będzie kolejna edycja

  Podwieczorki z Akademią Mistrza – będzie kolejna edycja

  W czerwcu zakończyła się wiosenna edycja Podwieczorków z Akademią Mistrza organizowanych przez firmę Kruszwica. Ideą spotkań jest pomoc przedsiębiorcom w prowadzeniu i zarządzaniu firmą, a także wspieranie ich w obszarach, które sprawiają im trudność.

  Więcej

 • Stop śmieciowemu jedzeniu w szkołach

  Stop śmieciowemu jedzeniu w szkołach

  Od 1 września br. polskie szkoły mają zmienić sposób żywienia dzieci – takie wymogi stawia przed nimi nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Jak przekonuje Fundacja BOŚ, nowe przepisy to dobry i słuszny kierunek, mimo że wymagają pracy ze strony dyrektorów szkół czy ajentów sklepików szkolnych.

  Więcej

 • Do 2800 zł kary za ignorowanie wezwań fiskusa

  Do 2800 zł kary za ignorowanie wezwań fiskusa

  Przedsiębiorcę ignorującego wezwania fiskusa może spotkać kara porządkowa w wysokości do 2800 zł. Nie będzie ona dotyczyła każdego wezwania, a jedynie tych wysłanych do podatników, których rozliczenia są w toku postępowania podatkowego lub kontroli. Mogą ją też dostać inni uczestnicy postępowania.

  Więcej

 • Nowe prawo dla przedsiębiorców coraz bliżej

  Trwają konsultacje publiczne, dotyczące założeń do ustawy Prawo działalności gospodarczej, a resort gospodarki przygotował już projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo działalności gospodarczej. W ten sposób Ministerstwo G. chce dokonać zmian w kilkudziesięciu aktach prawnych, w tym w Kodeksie Cywilnym oraz w KPA.

  Więcej

 • Nowości w VAT od lipca

  Nowości w VAT od lipca

  Możliwość odliczenia 50-proc. VAT od paliwa do samochodu osobowego, poszerzenie grupy produktów, których sprzedaż rozlicza się tzw. odwrotnym obciążeniem czy wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących – to zmiany, jakie czekają na VAT-owców od 1 lipca.

  Więcej

 • Kwiaty – szczególny przypadek prawny

  Kwiaty – szczególny przypadek prawny

  Czy stosowanie kwiatów w produkcji żywności jest regulowane prawem? Jak sprawdzić, czy kwiaty ofero­wane w sprzedaży są jadalne i odpowiednie do naszych wypieków? Czy wypieki z dodatkiem kwiatów mogą być wpro­wadzone do sprzedaży i czy każdy kwiat można wykorzy­stać w produkcji ciast?

  Więcej