Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Mały podatnik może być większy niż rok wcześniej

  Rośnie limit obrotów, po przekroczeniu którego przedsiębiorca przestaje być małym podatnikiem. W roku 2016 będzie on wynosił 5 092 000 zł, a więc będzie o 77 tys. zł wyższy niż w roku bieżącym. Rośnie też limit, uprawniający do rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Więcej

 • Bezpłatne konsultacje w Strefie Mistrza Branży

  Bezpłatne konsultacje w Strefie Mistrza Branży

  Dobry cukiernik wie jak upiec ciasto bez zakalca, nadać mu niepowtarzalny smak i fantazyjnie udekorować. Czy jednak musi być również specjalistą od prowadzenia firmy? Niekoniecznie. W tej kwestii może skorzystać z pomocy innych. Okazją ku temu będą konsultacje w Strefie Mistrza Branży.

  Więcej

 • Zmiany od 2016 r. w podatku od nieruchomości dla właścicieli firm

  Od nowego roku znikną wątpliwości co do stosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Podpisana przez Prezydenta w lipcu br. ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw doprecyzowuje zapisy m.in. w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

  Więcej

 • Nie każda lodziarnia świadczy usługi gastronomiczne

  Nie każda lodziarnia świadczy usługi gastronomiczne

  Sprzedaż lodów i zimnych napojów bez konieczności ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej? To możliwe, jeśli obroty nie przekraczają 20 tys. zł rocznie a sprzedaż jest tak zorganizowana, że można ją uznać za dostawę towarów – wynika z interpretacji przepisów podatkowych.

  Więcej

 • Kontrola zatrudnienia w firmie może zaskoczyć

  Kontrola zatrudnienia w firmie może zaskoczyć

  Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo sprawdzić przestrzeganie przepisów BHP oraz legalność zatrudnienia nie tylko u pracodawców. A to oznacza, że uważać musi też przedsiębiorca, który nie ma zarejestrowanych pracowników, a który posiłkuje się dodatkowymi rękoma do pracy na czarno.

  Więcej

 • Podwieczorki z Akademią Mistrza – będzie kolejna edycja

  Podwieczorki z Akademią Mistrza – będzie kolejna edycja

  W czerwcu zakończyła się wiosenna edycja Podwieczorków z Akademią Mistrza organizowanych przez firmę Kruszwica. Ideą spotkań jest pomoc przedsiębiorcom w prowadzeniu i zarządzaniu firmą, a także wspieranie ich w obszarach, które sprawiają im trudność.

  Więcej

 • Stop śmieciowemu jedzeniu w szkołach

  Stop śmieciowemu jedzeniu w szkołach

  Od 1 września br. polskie szkoły mają zmienić sposób żywienia dzieci – takie wymogi stawia przed nimi nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Jak przekonuje Fundacja BOŚ, nowe przepisy to dobry i słuszny kierunek, mimo że wymagają pracy ze strony dyrektorów szkół czy ajentów sklepików szkolnych.

  Więcej