Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Prawo i finanse

 • Od 1 grudnia ZUS rozłoży na raty całą składkę

  Od 1 grudnia zwiększają się możliwości przesuwania momentu spłaty zobowiązań wobec ZUS-u. W życie wchodzi nowelizacja, dzięki której płatnik odroczy termin płatności i rozłoży na raty wartość nie tylko swoich składek, ale i tych finansowanych przez pracowników.

  Więcej

 • Wyższa kwota wolna obejmie przyszłoroczne dochody

  Wyższa kwota wolna obejmie przyszłoroczne dochody

  Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć z 3 091 zł do 8 002 zł – wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, którą prezydent Andrzej Duda przesłał do Sejmu. Ma to nastąpić poprzez zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek, wpisanej do tzw. skali podatkowej, z 556,02 zł do 1 440 zł.

  Więcej

 • ZUS zaprasza przedsiębiorców na dni otwarte

  ZUS zaprasza przedsiębiorców na dni otwarte

  Jakie obowiązki i prawa ma świeżo upieczony przedsiębiorca w rozliczeniach z ZUS-em? Jak rozłożyć zobowiązania wobec ZUS-u na raty? Jak założyć profil na PUE dla celów e-zwolnień? Tego wszystkiego, a także więcej można się dowiedzieć podczas „Tygodnia przedsiębiorcy” organizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  Więcej

 • Kontrola z ZUS-u

  ZUS ma prawo skontrolować płatników składek, co oznacza, że pracownicy Zakładu mogą złożyć wizytę w siedzibie przedsiębiorcy. Na przygotowanie się na taką kontrolę mamy co najmniej 7 dni. Warto wiedzieć, co urzędnik może zrobić, a czego mu nie wolno.

  Więcej