Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Zamiast “paragonów grozy” kupony na darmowy chleb

dodano , Redakcja AU

Każdy powinien móc pozwolić sobie na chleb - uważają właścicielki Piekarni Czajkowskiej z Poznania. Dlatego ich odpowiedzią na rosnące ceny pieczywa i spadek jego sprzedaży jest nietypowa “akcja paragonowa”.

Właścicielki chcą zachęcić do kupowania pieczywa w piekarni zarówno dotychczasowych, jak i nowych klientów, ale także umożliwić zakup chleba tym, którzy z różnych powodów nie mogą sobie na to pozwolić. Dlatego pod hasłem “Podziel się chlebem” zachęcają do wieszania na tablicy paragonów za już opłacony chleb, dzięki którym darmowe pieczywo mogą odebrać osoby starsze czy potrzebujące (skorzystać może każdy). Każdy klient, który chce się przyłączyć do akcji zakupu chleba dla potrzebujących, otrzymuje paragon z pieczątką, który pozwala na odbiór darmowego bochenka (lub połowy bochenka) chleba, do zawieszenia na wspomnianej tablicy.

 


Piekarnia Czajkowska jest dobrze znana poznaniakom. Istnieje przy Rynku Łazarskim od 1981 roku, została założona przez Jolantę Czajkowską z mężem, rodziców obecnych właścicielek. Początkowo akcja “Podziel się chlebem” cieszyła się zainteresowaniem głównie wśród pomagających; osoby potrzebujące czuły się skrępowane, rozgłos akcji był też zbyt mały. Obecnie informacja trafiła do mediów społecznościowych i na grupy pomocowe, dzięki czemu zwiększa zasięg. Jej organizatorki mają nadzieję, że paragony z darmowym chlebem znajdą swoich odbiorców.

 


Warto wspomnieć, że akcję z zawieszonymi paragonami zapoczątkowała w lipcu poznańska kawiarnia Kociak ze św. Marcina, dostając wiadomość o tym, że jeden ze starszych klientów odkładał drobne przez kilka miesięcy, by móc kupić ulubiony deser. Obecnie na tablicy w kawiarni wisi sporo paragonów z opłaconą kawą czy słodkościami. Akcja ma wspierać seniorów, zachęcać ich do wyjścia z domu i spędzenia miło czasu bez względu na zasobność portfela, a także do podzielenia się wspomnieniami (jako że jest to kultowa kawiarnia z tradycją, zrewitalizowana i otwarta na nowo w tym roku).

Gratulujemy pomysłów na pozytywne inicjatywy!

zdjęcia: Miasto Poznań

ESS