Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

EuroSkills 2023 - Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów

dodano , Redakcja AU

EuroSkills 2023, konkurs, który odbędzie się we wrześniu w Gdańsku, to największe międzynarodowe mistrzostwa w Europie. Weźmie w nich udział 600 zawodników z 32 krajów, w tym reprezentanci Polski.

Rozegrane zostaną 43 konkurencje w 6 różnych kategoriach. To wielkie wydarzenie dla całego szkolnictwa branżowego i młodych ludzi, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. W Polsce działa inicjatywa WorldSkills Poland, która zachęca młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności i kieruje ich m.in. do konkursów WorldSkills i EuroSkills. Instytucją koordynującą przygotowanie Polski do tych zawodów jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Od 2018 roku prowadzi eliminacje do kolejnych edycji, mające na celu wyłonienie zawodników i ekspertów.

 


Na stronie internetowej WorldSkills Poland można zobaczyć prezentację narodowej drużyny i ilość zawodników startujących w poszczególnych kategoriach/branżach. W kategorii usług społecznych znalazły się m.in. cukiernictwo i piekarstwo, w których Polska będzie miała swoich reprezentantów.

Patrycja Mrożek będzie zawodniczką w kategoriii Cukiernictwo. To uczennica Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie World Skills of Poland, co dało jej przepustkę do udziału w zawodach międzynarodowych. Patrycja ma także na swoim koncie m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Turnieju Uczniowskim Cukierni „Sowa”. Ekspertem w dziedzinie cukiernictwa w drużynie narodowej jest Michał Doroszkiewicz, właściciel autorskiej pracowni cukierniczej OVO Pracownia w Poznaniu oraz doradczej firmy w dziedzinie cukiernictwa Pastry Lab Michał Doroszkiewicz. Trener profesjonalistów, młodych cukierników oraz uczniów szkół cukierniczych na konkursy krajowe i międzynarodowe.

 


W kategorii Piekarstwo w EuroSkills 2023 wystartuje Paulina Niedźwiecka z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu, zwyciężczyni SkillsPoland Edycji Specjalnej w Poznaniu. Paulina była wcześniej m.in. zdobywczynią 1. miejsca w konkursie piłkarskim zorganizowanym w ramach projektu finansowanego przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.