Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Wdrażaj zrównoważone rozwiązania ze wsparciem unijnym

dodano , Administrator

Planujesz prośrodowiskowe inwestycje w firmie? Dowiedz się, czy przysługuje Ci dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Transformacja przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym to główny cel stojący za modułem zazielenienie przedsiębiorstw.

Moduł jest dostępny dla wnioskodawców konkursu „Ścieżka SMART”, finansowanego z program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Właśnie trwa drugi nabór wniosków.

Firmy nie unikną już konieczności dostosowywania biznesu do współczesnych wyzwań klimatycznych i związanych z nimi regulacji prawnych. Wprowadzenie zmian w zakresie wpływu działalności na środowisko naturalne służy nie tylko samemu środowisku, ale i wyróżnia firmę na rynku, zmniejsza koszty prowadzenia działalności oraz oddziałuje na jakość świadczonych usług. Z tego właśnie powodu na popularności wciąż zyskuje tzw. gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) lub inaczej gospodarka cyrkularna (ang. circular economy). To model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Kreuje ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji. Takie działanie pomaga tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę wdrażającą idee ekoprojektowania oraz koncepcji 6R.

Zasada 6R może stanowić inspirację dla firm w zakresie działań i innowacji, które mogą zmniejszyć jej negatywny ślad środowiskowy. Koncepcja ta opiera się na zasadach:
refuse (odmów) – nie kupuj tego, co przyczynia się do zwiększania ilości odpadów;
reduce (ogranicz) – zmniejsz liczbę używanych rzeczy i zrewiduj listę tych, które uważasz za konieczność;
reuse (użyj ponownie) – nie wyrzucaj zbyt szybko, wymieniaj się i przekazuj niepotrzebne rzeczy komuś, kto może ich potrzebować;
repair lub recover (napraw) – staraj się uratować przedmiot, jeśli zniszczenia nie są wielkie;
recycle (oddaj do recyklingu) – segreguj odpady i przyczyniaj się do przetwarzania surowców wtórnych np. szklanych butelek;
rot (kompostuj) – kompostuj i nie marnuj jedzenia.

Rozwiń firmę ze „Ścieżką SMART”
Od 10 maja trwa druga tura przyjmowania wniosków w konkursie „Ścieżka SMART”, realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Celem konkursu jest wsparcie rozwoju działań badawczych i innowacyjnych polskich biznesów. Łącznie w trwającym i nadchodzących naborach na polskich przedsiębiorców czeka jeszcze ponad 2,2 miliarda złotych, z 890 milionami złotych przewidzianymi w obecnej turze.

więcej >