Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Adam Małysz wraca w jeszcze lepszej formie

dodano , Redakcja AU

Po dwóch dekadach czekoladowa figura słynnego skoczka narciarskiego wraca w nowym wydaniu, wykonanym przez mistrza słodkiej rzeźby Damiana Wiśniewskiego.

20 lat temu czekoladowy Adam Małysz stał się jedną z głównych atrakcji Wisły. Po latach zaczął jednak raczej odstraszyć. Na szczęście rzeźba wreszcie doczekała się solidnej wersji. Nowy czekoladowy mistrz narciarski został stworzony w pracowni Damiana Wiśniewskiego (creative pastry chef) przy wsparciu cukierni „U Janeczki”. Rzeźba ponownie zagościła w holu Domu Zdrojowego w Wiśle 28 kwietnia w obecności burmistrza miasta Tomasz Bujoka oraz szefa firmy Master Martini Polska Rubena Piekarskiego. Firma zapewniła materiał, czyli czekoladę, z której powstała. W gronie gości znaleźli się także: sekretarz Wisły Sylwester Foltyn, przewodniczący Komisji Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Rady Miasta Sławomir Wantulok, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego Andrzej Wąsowicz, prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego Zbigniew Wuwer oraz właścicielka cukierni „U Janeczki” Karolina Szeja wraz z mężem.

 

 

Realizacja 3-metrowego (postać wraz z trzymaną w ręku nartą) eksponatu zajęła ponad 430 godzin, a zużyto na nią ok. 175 kg czekolady plastycznej. W pracy mistrzowi pomagał syn, Szymon, uczeń szkoły gastronomicznej. Co ciekawe, nie użyli żadnych odlewów. Pomoc w odtworzeniu postaci stanowiły przede wszystkim zdjęcia skoczka. W przeciwieństwie do poprzedniego Małysza, który wykonany był z białej czekolady, tym razem figura pomalowana jest naturalnymi barwnikami, które sprawiają, że wygląda niezwykle realistycznie. – Skupiłem się na tym, żeby oddać charakter Adama Małysza z detalami, z wąsem i emocjami na twarzy. Poczułem duży stres, kiedy Adam przyjechał do mnie do pracowni, by zobaczyć rzeźbę po raz pierwszy. Ale dzięki temu mogłem wyłapać pewne charakterystyczne szczegóły, dzięki którym podobieństwo do realnej postaci jest zachowane – podkreśla autor rzeźby.

 


Damian Wiśniewski zapewnia, że jego dzieło może przeżyć swojego poprzednika, bo przechowywane w szklanej gablocie w odpowiedniej temperaturze może przetrwać nawet 50 lat!