Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Największy donut w Wielkiej Brytanii

dodano , Redakcja AU

Gigantyczny donut o średnicy 1,4 metra powstał w Wielkiej Brytanii. Został wypieczony przez firmę Project D na specjalne zamówienie, jako prezent na 40-te urodziny klientki.

Pączek ważył tyle co małe cielę (ok. 40 kg), miał wielkość 333 standardowych pączków. Tworzyło go 4 piekarzy i 6 dekoratorów. Był nadziany dżemem malinowym i czekoladą, a z wierzchu ozdobiony m.in. lukrem czekoladowym, kremem waniliowym i karmelowym, malinami czy czekoladowymi krówkami. Według Project D donut miał 169 342 kalorie (co odpowiada na przykład 70-ciu popularnym batonom Mars). Wypiek był tortem-niespodzianką na urodziny żony jednego z klientów. Klient wpadł na ten pomysł po tym, jak zamówił w Projekt D 1000 pączków na rocznicę działalności swojej firmy. “Fantastycznie jest pomyśleć, że moje urodziny stały się być może częścią brytyjskiego rekordu” - miała powiedzieć jubilatka. Przedstawiciele piekarni twierdzą, że według ich wiedzy to największy pączek w Wielkiej Brytanii.

 


Project D to marka mocno rozwijająca się w Wielkiej Brytanii, zdobywająca także coraz większą popularność w mediach społecznościowych. Założona w 2018 roku firma zatrudnia 120 pracowników w swojej piekarni w Spondon i produkuje ponad 50 000 pączków tygodniowo. Właściciele planują otwarcia nowych punktów, rozwinięcie sieci w całej Wielkiej Brytanii i zbudowanie modelu franczyzowego.