Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Największy obwarzanek w Polsce. I na świecie!

dodano , Redakcja AU

Sulisławice – wieś w gminie Wolbrom, w województwie małopolskim postanowiła upiec największego obwarzanka w Polsce i być może na świecie. Taki obwarzanek wyszedł z pieca 10 września 2022 roku.

Obwarzanek to kulinarny emblemat Krakowa. Ten przysmak z mąki, drożdży, czasem z tłuszczu, z dodatkiem wody, soli, cukru i posypki został w 2010 roku wpisany na listę Produktów Chronionych Unii Europejskiej. Ma nawet w Krakowie swoje muzeum. Żywe Muzeum Obwarzankabo tak brzmi jego pełna nazwa – to miejsce, gdzie można poznać jego historię, uczestniczyć w wypieku lub po protu tylko kupić obwarzanki. 

Pomysł Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy

Na pomysł upieczenia największego obwarzanka w kraju wpadło Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic kierowane przez Lidię Musiał, a małymi pomocnikami byli członkowie Dziecięcego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy. Koło dziecięce to jedyne takie koło w naszym kraju, które zaszczepia w młodych ludziach ducha pracy społecznej na rzecz swojego regionu. Przewodnicząca Koła – Lidia Musiał, wcześniej mieszkająca w mieście, marzyła o życiu na wsi, ale spełniając  swoje marzenie nie zamierzała zwolnić tempa. Działając w Sulisławicach w Kole Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, postanowiła promować nie tylko tę miejscowość i gminę Wolbrom, ale również całą Małopolskę. 

 


By być widocznym i tym samym skutecznym w promocji Koło postanowiło działać z rozmachem. Stąd pomysł na imponujących rozmiarów obwarzanka. – Do serca trafia się przez żołądek – powołuje się na stare przysłowie Lidia, wiedząc, że kuchnia to skuteczny i bardzo sympatyczny sposób na dobry PR – Kochamy naszą małą ojczyznę, jaką jest Małopolska – dodaje. Precyzuje, że ich ogromny obwarzanek przypomina ten z Krakowa, ale gmina Wolbrom miała własny obwarzanek, wypiekany od czasów sprzed I wojny światowej. Obwarzanek wolbromski był zdecydowanie większy od krakowskiego. O ile ten ostatni waży najwięcej 120 g, to obwarzanek z Wolbromia miał gramaturę aż 200 g. Spokojnie starczał na dwie osoby. Obwarzanek wolbromski wypieka się do dziś, ale ani jego nazwa ani receptura nie zostały zastrzeżone. Jest po prostu obwarzankiem.

Obwarzanek z 40 kilogramów mąki!

Obwarzanek – gigant został upieczony w „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Olkuszu. W przygotowaniu ciasta aktywnie uczestniczyli  członkowie Koła oraz dzieci z Koła Dziecięcego. Miał 6 metrów i 20 centymetrów obwodu. – Ciasto ważyło 55 kg, miało grubość 80 cm, średnicę 2 metry – mówi Joanna Kocjan, zastępca kierownika Działu Handlowo – Produkcyjnego PSS „Społem” – Upiekliśmy go bez użycia tłuszczu, z 40 kg mąki pszennej, z dodatkiem wody, drożdży, soli, cukru. Posypką był mak i sól gruboziarnista. Obwarzanek położyliśmy na specjalnej, dużej blasze o wielkości 2,5 metra na 2,5 metra. Zmieścił się w całości do pieca, gdzie piekł się około dwóch godzin – opowiada Joanna.

 



Degustacja

Degustacja obwarzanka miała miejsce podczas konkursu Bitwa Regionów 10 września 2022 roku. To konkurs organizowany dla Kół Gospodyń Wiejskich przez m.in Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Obwarzanka pokrojono na kilkaset porcji i poczęstowano uczestników spotkania. Został wpisany do Rekordów Polski. Pomysł Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy został wsparty przez Małopolski Urząd Marszałkowski, gminę Wolbrom, a wypieczony przez „Społem” PSS w Olkuszu. To nie pierwszy taki wyczyn w tych okolicach. Już w 2013 roku upieczono olbrzymiego obwarzanka, ale jednak ustępował on wielkością tegorocznemu. Następne pomysły na promocję tych terenów to gwarki olkuskie. – Gwarek to ludzka postać, przypominająca trochę skrzata. Wiele jest takich figurek w Olkuszu. Chcielibyśmy, aby ta postać była także wypiekana. Słodka bułeczka w formie gwarka stanowiłaby atrakcję kulinarną zwłaszcza dla dzieci – mówi Lidia Musiał. – Pierwsze rozmowy z piekarnią PSS „Społem” mamy już za sobą – dodaje. 

 

Tekst: Katarzyna Szarek

Zdjęcia: Wieści Wolbromskie