Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Uprawy zbóż w UE: są straty, ale nie ma paniki

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Sierpniowa susza w południowej i wschodniej części Europy spowodowała straty w uprawach zbożowych. W rezultacie KE po raz kolejny obniżyła szacunki tegorocznych zbiorów zbóż w Unii – do 279 mln ton. Mimo to nie grozi nam sytuacja z sezonu 2007/2008.

Mimo że tegoroczne zbiory będą niższe od ubiegłorocznego poziomu, to produkcja i tak będzie o 25 mln ton większą niż w sezonie 2007/08. Wówczas to nadmiernie wygórowane ceny doprowadziły do niedoborów żywności i miały swój udział w zamieszkach i niepokojach politycznych w niektórych krajach.

Unijna produkcja pszenicy miękkiej szacowana jest obecnie na 127 mln ton, tj. mniej więcej na poziomie średniej z ostatnich pięciu sezonów. Prognoza dla zbiorów kukurydzy wynosi 60 mln ton, co oznacza znaczący spadek (o 11%) w porównaniu do zeszłorocznego, rekordowego poziomu, nadal jednak będzie to produkcja o 25 mln ton wyższa od przeciętnych zbiorów z okresu ostatnich pięciu sezonów. Komisja ocenia, że Unia nadal pozostanie na pozycji eksportera netto.

źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters